My to tady řídíme, vykřikoval Jakub Janda na ministerstvu vnitra. A vytlačoval mě ze dveří. Zkušený diplomat Polreich křtil knihu a vyprávěl při tom neuvěřitelný zážitek z konference

01.12.2016 20:26 | Zprávy

Špioni v diplomacii. Svoji novou knihu pod tímto názvem v Praze představil bývalý elitní zpravodajský důstojník, diplomat a publicista Miroslav Polreich. Během debaty byla řeč o USA, Rusku, Putinovi i celém současném světovém uspořádání. V jednu chvíli se Polreich důrazně rozohnil. „Jde o to, a teď to řeknu latinsky, rozesrat svět natolik, abychom se nenáviděli!“

My to tady řídíme, vykřikoval Jakub Janda na ministerstvu vnitra. A vytlačoval mě ze dveří. Zkušený diplomat Polreich křtil knihu a vyprávěl při tom neuvěřitelný zážitek z konference
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Polreich

Po dávno rozebrané knize Utajená zákusilí přišel po letech Miroslav Polreich, dlouholetý zkušený rozvědčík s vlivnými kontakty ve Washingtonu, s další obsáhlou publikací. Kniha nese název Špioni v diplomacii a autor se v ní zabývá podstatou, významem a činností zpravodajských služeb.

Dílo je především ojedinělým svědectvím o významných, až třaskavých politických událostech a krizích, jež v minulosti zahnaly svět na práh třetí světové války. Zcela konkrétně pak doktor Polreich s letitou zkušeností rozebírá současné mezinárodní dění, a to včetně vztahů USA, Ruska a Číny a jejich vzájemné závislosti na řešení mnoha problémů a politických priorit.

„Na knize je nejdůležitější, že je podložena vlastní zkušeností autora. Který z autorů politologických traktátů současnosti se s tím může měřit?“ komentoval dílo bezpečnostní analytik a rovněž bývalý zpravodajec Jan Schneider.

Ve světě by se podle jeho slov mělo jednat a vycházet tak, aby se problémům předcházelo. „Jenže mnoho lidí z těch problémů má živnost. Tak je to i s vojensko-průmyslovým komplexem. Tito lidé jsou ve vleku tohoto mohutného komplexu, který existuje na všech stranách světových mocností. Zde připomenu Polreichovu provokativní tezi, že rusofobie rovná se antiamerikanismus. Oba tyto postoje vedou k podpoře vojensko-průmyslového komplexu. Na Polreichovi si cením i jeho nemilosrdnou kritiku Havla, Klause, Brzezinského, Kissingera, Zaorálka, Rusů, Američanů s tím, že je to kritika nepředpojatá, protože o pár odstavců dál zase navazuje na to, co je u všech jmenovaných pozitivní. To je projev kritického myšlení. Další důraz je v knize kladen na vědomí globální odpovědnosti a zranitelnosti mocných,“ konstatoval Schneider při představení knihy ve Slovenském domě v Praze. Poté už se ke slovu dostal sám autor Miroslav Polreich.

Verze Jakuba Jandy je ZDE

„Kniha se jmenuje Špioni v diplomacii. Co jsou to špioni? To je James Bond, Hollywood, hezké holky a střílení. No, nic z toho jsem já v Americe nepoznal. Ale je to hlavně o práci a odvaze. Pomůžu si angličtinou. Rozvědka nebo zpravodajská služba se anglicky řekne intelligence service, tam je ta podstata. Kdo v tom chce pracovat, musí mít v hlavě a musí mít odvahu, protože to je také o charakteru. Z druhé strany porovnávám diplomacii, což je služba, servis. Diplomacie maluje narůžovo, musí vyhovět. Rozvědka ne, ta musí mluvit pravdu. To je jediná instituce všude na světě, kde na vás chtějí pravdu. Tam se nesmí lhát, což není sranda,“ sděloval doktor Polreich.

Naznačil dále, že v některých státech je rozvědka v troskách, protože nemluví pravdu a slouží podle zájmů. „My tady zrovna žijeme v době, kdy žádnou rozvědku nemáme,“ neodpustil si narážku na českou zpravodajskou službu.

„Dnes jsme v situaci, kdy jsme jeli na vlně rusofobie s podporou ‚Velkého bratra‘ za oceánem a ono to najednou dopadlo jinak. Před lety to bylo jinak, to byli za špatné vydáváni demokraté, proto byl Bill Clinton prohlášen za agenta KGB vyškoleného v Praze. Tehdy ani dnes jim to nevyšlo,“ pokračoval ve zjevné narážce na nevoli spojenou se zvolením Trumpa. Musíme prý zabránit, aby stejní lidé, kteří u nás dlouho jednají rusofobně, přešli k antiamerikanismu.

Je prý třeba se domluvit. „Nemáme jinou cestu. Nemyslím jen nás, ale všechny. Ať už jsem Turek nebo Američan. Ve světě jsou problémy, které jsou jednoznačné a stejné pro Američany, pro Rusy, jako třeba nešíření atomových zbraní. Připomínám otázku terorismu, protože jakmile ti se dostanou k atomové zbrani, jsme všichni v loji. Tomu musí svět zabránit. Dám příklad. Ve stejném týdnu, kdy se vyhlašovaly sankce proti Rusku, vyletěla ruská raketa do vesmíru a její velitelkou byla Američanka. Co je to za sankce, když se v hlavních věcech spolupracuje? Je to samozřejmě dobře. Naším jediným cílem dnes je být součástí těch, kteří do řešení problémů ve světě mluví. Na tohle by Clintonová nebo Albrightová neměly,“ uvedl Miroslav Polreich.

„Co může vzejít ze spojení ‚specialisty‘ Jandy z Evropských hodnot a dočasně bývalého zelináře Chovance z Plzně?“ tázal se Polreicha muž z publika. „Ano, to je ta ruská propaganda, která nás ovlivňuje,“ začal ironicky bývalý rozvědčík.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Návrat vzácných dravců do Jeseníků potvrdil letošní průzkum

16:14 AOPK ČR: Návrat vzácných dravců do Jeseníků potvrdil letošní průzkum

Celkem čtrnáct druhů dravců z toho dvanáct chráněných zaznamenali ornitologové na území chráněné kra…