Od svého odchodu z politiky nekomunikuje bývalý ministr vnitra Jan Kubice s novináři, a tak od něj ani nelze získat vyjádření k informacím, které zveřejnil server Lidovky.cz. Podle nich mají žalobci v kauze Jany Nagyové k dispozici policejní odposlechy z kanceláře Romana Janouška, na nichž lobbista hovoří o svých kontaktech s tehdejším šéfem rezortu vnitra Kubicem i o tom, jak se domlouvali na obsazení místa ředitele protikorupční policie poté, co její dosavadní šéf Tomáš Martinec skončil ve funkci po konfliktu s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou.
Policejní mikrofony nahrály, jak Janoušek hovoří ve své kanceláři v Galerii Myšák s dalším mužem, podle kriminalistů lobbistou Martinem Ulčákem. Z rozhovoru vyplývá, že Janoušek se s „Fousáčem“, jak označoval Kubiceho, setkal. A to kvůli „odvolání pana M“. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že tím „panem M“ mínil Martince. Na jeho místo chtěli dosadit svého člověka, protože šlo o klíčovou pozici, která je zdrojem informací toho, co je rozpracováno. Kubice podle žalobců fungoval jako Janouškova spojka na tehdejšího policejního prezidenta Martina Červíčka.
Kubice byl loajální vůči určitým fyzickým osobám
Podle odposlechů se u Janouška v té době spřádaly plány, aby policejní prezident rychle nominoval Martincova nástupce, aby se tato nominace mohla poslat carevně (Janě Nagyové, pravé ruce tehdejšího premiéra Petra Nečase), která to jméno do funkce prosadí. „Když to rychle nominuje Červíček, tak to bude muset stejně dělat s vědomím Kubiceho. Já si myslím, že za carevnou bysme měli dostat Dana Beneše se jménem, který Kubice bude chtít. Bude to schopen Kubice dojednat s Červíčkem?“ citují Lidovky.cz z Janouškova rozhovoru. Martin Červíček však jakékoli kontakty s Janouškem popřel.
O kontaktech tehdejšího ministra vnitra Jana Kubiceho s lobbistou Romanem Janouškem slyšel i bývalý policejní vyšetřovatel Václav Láska, jenž po odchodu od policie působil v Transparency International a od roku 2010 vede vlastní advokátní kancelář. „Tohle se samozřejmě povídalo, ale ono se povídalo ledacos. Ale pana Kubiceho z toho, jak jsem sledoval jeho práci a jak jsem byl v kontaktu s výsledky jeho práce, považuji – je to můj osobní názor – za člověka neloajálního vůči státu, naopak loajálního vůči určitým fyzickým osobám,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz advokát Václav Láska.
Slova o tahání policie za nos působí extrémně nevěrohodně
„Považuji ho za velmi špatného úředníka a špatného ministra a nepřekvapilo by mě, kdyby se prokázala pravdivost informací, že se stýkal s kmotry a třeba se i nechal ve své činnosti ministra ovlivňovat přáními těchto kmotrů. Nebyl bych tím překvapen,“ konstatuje Václav Láska. To blízký Kubiceho spolupracovník a jeho bývalý náměstek Jaroslav Hruška nabídl pro Lidovky.cz dvě možná vysvětlení odposlechů. Buď Roman Janoušek lhal, aby kontakty na ministra zvýšil svou cenu, nebo o odposleších věděl a jen tahal policisty za nos.
„Těžko rozsoudit, která verze je správná, ale lze říct, že tenhle typ obrany, kdy se načapaní brání tím, že o odposleších věděli a chtěli policii tahat za nos, je velmi častý a myslím si, že nikdy nebyl pravdivý. Já osobně bych považoval verzi, že někdo o policejních odposleších věděl a tahal policii za nos, a to ještě takovýmto způsobem, za velmi nevěrohodnou. Když se nad tím zamyslíte, tak verze, že vím o odposleších a budu policii tahat za nos tvrzením, že se znám s panem ministrem, je, řekl bych, z principu extrémně nevěrohodná, že by si někdo přidělával takové problémy, pokud by o odposleších věděl,“ domnívá se Václav Láska.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník