„Zpravodajci CIA měli v Afghánistánu palety peněz. Ukazovali prstem a dělili. Nemáte ani představu, co se tam dělo!“ Zdroj z Izraele pro PL

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

21.08.2021 4:42 | Kauza

Situace v Afghánistánu je naprosto nepřehledná. Hnutí Tálibán během několika desítek hodin ovládlo zemi, na internetu se nejvíce hledají záběry jejich krutostí. PL měly možnost vidět nejen fotografie, ale i videa poprav. Poskytl nám je izraelský zdroj, který toho času pobývá na území České republiky. Celému ději by se prý chtěl zasmát, kdyby „nestál krk“ tisíců pomocníků Západu. Koho přesně mínil?

„Zpravodajci CIA měli v Afghánistánu palety peněz. Ukazovali prstem a dělili. Nemáte ani představu, co se tam dělo!“ Zdroj z Izraele pro PL
Foto: archiv redakce
Popisek: Video sdílely stovky tisíc uživatelů s popiskem „Tálibán úřaduje“. Záznam zachycuje hromadnou popravu

„Nejsem si jistý, že v České republice, která nemá žádné výrazné zkušenosti ve spolupráci s USA na zahraničně-zpravodajských akcích, chápete, jak to chodí. Pravda je ta, že americká CIA má stejně jako vaše BIS ohromný rozpočet. Jsou to peníze, které se v hotovosti vyplácí spolupracujícím lidem, normálně se to vyplácí z ruky do ruky. V Afghánistánu se to dělo roky. Jak přesně? Normálně. Vytvoříte síť, kterou platíte za informace. Američany zajímaly informace komplexního rázu. Od dění v Badachšánu (provincie na severovýchodě země v podhůří Hindúkúše, pozn. red.) až po jižní provincie Kandahár a Helmand. Tyto informace se sebraly, pak se vysílaly do ústředí CIA a tam s nimi nadále pracovali,“ popisuje náš izraelský zdroj. „Muselo toho být co nejvíc, aby se ty částky obhájily!“

Co se jím zastupovaného státu týká, nechtěl být konkrétní. „Pokud jde o Mossad, tak ten na území Izraele nepůsobí. Co se Afghánistánu týká, tam si nemyslím, že by byl akční rádius,“ přibližuje.

Co přesně se v této zemi, u níž nikdo není schopen říci ani přesný počet obyvatel, děje, ovšem tuší.

„Tam nešlo o žádnou Ameriku. Tam šlo především o chování stovek lidí ze CIA. Ti tam pracovali, sbírali informace a vytvářeli sítě proti Rusku, proti Číně. Jestli se Čína rozpíná a Rusko po jejím boku, Amerika moc dobře chápala, že vede boj, který nemůže vyhrát. Takže nakonec ustoupila, stálo to strašné peníze. Viděl jsem propočty, které měli odborníci americké armády třeba na lidské operace. Počítali, kolik stojí amputace nohy v New Jersey, a kolik je vyjde v Kábulu. Tak byli radši zalezlí a posílali ven místní. Měli na všechno tabulky, přesouvali tam stovky milionů dolarů ročně. Bezvýsledně. Rusové se beztak s Tálibánem domluví a Čína tam bude taky,“ přibližuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Jak chcete udržet české mediky ve zdravotnictví?

A nemyslíte, že tento problém, o kterém vy politici tak rádi mluvíte, se měl vyřešit už dávno? Co proto udělalo ANO? Vždyť dnes je realita takové, že je u nás víc doktorů cizinců než Čechů, aspoň já mám ten dojem.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

17:57 Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

Proč tentokrát při povodních masivněji nepomáhá armáda? A je správné, aby prezident osobně pomáhal v…