2024 – už předem nic? Ukrajina: Sprcha těm, co chtějí průlom

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

03.01.2024 7:21 | Zprávy

Opoziční republikáni v USA i někteří další západní partneři Ukrajiny si začínají klást otázku, zda má smysl Ukrajinu nadále podporovat v její snaze osvobodit celé své území, když se jí to nepodařilo za takřka dva roky obranné války proti ruským agresorům. Německý publicista Franz-Stefan Gady jak Ukrajincům, tak jejich západním partnerům poradil, co by měli dělat, chtějí-li proti silnému Rusku uspět.

2024 – už předem nic? Ukrajina: Sprcha těm, co chtějí průlom
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ukrajina s územím obsazeným Rusy

Válka na Ukrajině zanedlouho završí dva roky trvání. Rusové se už dva roky snaží obsadit celou Ukrajinu. Neúspěšně. Ale Ukrajinci se podobně neúspěšně snaží ze své vlasti Rusy vytlačit. V současné chvíli ruští agresoři okupují více než pětinu ukrajinského území. Ukrajinci sice v roce 2023 spustili protiofenzivu, jejím cílem mělo být podstatnou část Ukrajiny osvobodit. Tato snaha však ztroskotala a západní spojenci Ukrajiny čím dál častěji vyslovují pochybnosti, zda může Ukrajina dosáhnout svého maximalistického cíle a obnovit svou územní svrchovanost v hranicích z roku 1991.

Rusové momentálně zesilují tlak ve své zimní ofenzivě a Ukrajinci jim nadále vzdorují.

Publicista Franz-Stefan Gady se v textu týdeníku Der Spiegel rozepsal o tom, co by Ukrajina měla udělat, pokud skutečně chce ve válce proti mnohem silnějšímu Rusku uspět. Chce-li uspět navzdory tomu, že partneři Ukrajiny začínají o úspěchu Ukrajiny pochybovat.  

„Ruská vojenská mašinerie bude i ve třetím roce války stále velmi silná. Ukrajinská armáda jí může čelit, pokud se zdrží ofenziv, zakope se, bude šetřit své vojáky – a bude podnikat protiútoky,“ napsal Franz-Stefan Gady v textu pro Der Spiegel.

Pro rok 2024 doporučil Ukrajincům držet se tří základních pravidel. V prvé řadě by se měli Ukrajinci bránit. Ve druhé řadě by měli budovat své kapacity a ve třetí řadě by měli podnikat efektivní protiútoky, aby i Rusové pocítili, že s Ukrajinci musejí stále počítat, navzdory své zjevné vojenské převaze.

„Konečným cílem musí být způsobit Rusům co největší ztráty vojáků a techniky. Západní partneři budou muset být stejně trpěliví jako politické vedení v Kyjevě: Nesmějí tlačit ukrajinské ozbrojené síly do unáhlených útočných akcí,“ napsal na sociální síti X Gady. „Ve střednědobém horizontu se Ukrajincům možná podaří znovu zahájit větší manévry. V nadcházejícím roce však pro ně zůstává zákopová válka lepší variantou. To by nemělo vyvolat paniku v západních hlavních městech,“ doplnil.

O situaci na Ukrajině

O situaci na Ukrajině

O situaci na Ukrajině

Jedním z takových rychlých a účinných úderů by mohla být úspěšná akce ukrajinských sil, kterým se podle serveru Ukrajinská pravda podařilo zničit nejmodernější ruský radarový systém Jastreb-AV, který operoval na Ukrajině. Jeho zničení oznámili operátoři Speciálních operačních sil Ozbrojených sil Ukrajiny.

Server upozornil, že radar byl zničen americkým raketovým systémem HIMARS. Jastreb-AV je považován za nejmodernější ruský radarový komplex, který slouží k průzkumu palebných pozic dělostřelectva.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Euro

Můžete zaručit, že když budete v příští vládě, nebude podnikat kroky pro zavedení EURA a budete dělat vše pro zachování Koruny nebo podlehnete tlaku zbylých stran, hlavně teda topky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

To jsou rady baby Jagy, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKocum , 03.01.2024 14:16:50
Rusové vyrobí pětkrát víc dronů než Ukrajinci. Jejich potenciál je však dá se říct neomezený. Vlastní veškeré zdroje a výrobní kapacity jsou řádově deseti až padesátinásobné, když na to přijde. A na bojišti budou drony pořád důležitější. Takže je jasné, že ta teorie nemůže fungovat. Navíc jsou Ukrajinci v početní nouzi. Čím větší budou klást odpor, tím víc jich zařve. Tohle ale bylo jasné od začátku. Nikdo na rady odborníků nedbal, stejně jako na ně nedbá dnes. Kolik jich ještě musí zemřít? Už se proberte a začněte s Ruskem jednat. To jste ale bohužel měli udělat hned. Ty mrtvé už neprobudíte. Hlupáci.

|  13 |  0

Další články z rubriky

Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

17:57 Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

Proč tentokrát při povodních masivněji nepomáhá armáda? A je správné, aby prezident osobně pomáhal v…