BIS se otřásá, prý i kvůli Romanu Janouškovi. Víc ví generál Šándor

10.10.2014 13:45 | Zprávy

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang chce podle některých médií prý prověřovat důvěryhodnost svých důstojníků z ekonomického odboru. Proč? Za vším je prý hledání souvislosti s únikem informací, a to s pomocí detektoru lži. Pokud se tato informace zakládá na pravdě, tak to nesvědčí o dobrých vztazích a důvěře uvnitř této zpravodajské služby.

BIS se otřásá, prý i kvůli Romanu Janouškovi. Víc ví generál Šándor
Foto: hns
Popisek: Přísně tajné, ilustrační koláž

Jisté je totiž jedno - kvalitní práce zpravodajských služeb, ale také všech bezpečnostních složek státu, stojí a padá s kvalitou lidí, kteří v nich pracují. Pokud tomu tak není, může jít o situaci „na pováženou“.

„Nepamatuji, že by byl v této službě například proveden oficiální personální audit, od jehož výsledků by se dalo například očekávat, jaké je třeba věkové složení, splnění kvalifikačních požadavků a konkrétní činnost této služby. Výsledkem auditu by mohlo být i zmapování kontaktů na ostatní policejní složky, například na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, Útvar speciálních činností, Útvar zvláštních činností a další. Z analýzy tohoto auditu by mohly mimo jiné vzejít i poznatky týkající se různých vztahů, mimo jiné i těch kamarádských, a řekněme, že tedy i neprofesionálních. Právě z nich totiž vyplynula řada kauz,“ domnívá se stínový ministr vnitra Zdeněk Maršíček (KSČM).

Komunisté chtějí personální audit v civilní kontrarozvědce

Podle něj by v neposlední řadě výsledky auditu mohly přispět k výběru na pozice ředitele a náměstků. Jak ale upozornil, k tomu chybí jasně určená pravidla. „Domnívám se, že by měla být provedena změna legislativy například v tom, že ředitelé a náměstci BIS a Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) mohou tuto funkci vykonávat maximálně po dobu pěti let a po ukončení tohoto funkčního období by nemohli vykonávat funkci na pozici ředitele nebo náměstka u organizačních celků BIS, ÚZSI, Policejní prezidium Policie ČR, Vojenská policie, Vězeňská služba a Celní správa. Jejich další zařazení s ohledem na zkušenosti by mohla být například na personálních pozicích metodiků a podobně, přičemž by jejich finanční ohodnocení mělo být úměrné finančnímu ohodnocení funkce, ze které odešli. Samozřejmě při bezproblémové situaci. Těmito opatřeními by se zamezilo některým problémům a spekulacím kolem bývalých řídících pracovníků těchto tajných služeb, jak jsme toho svědky nyní,“ uvedl dál pro ParlamentníListy.cz Maršíček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

17:57 Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

Proč tentokrát při povodních masivněji nepomáhá armáda? A je správné, aby prezident osobně pomáhal v…