Na obranu Izraele vyslaly USA dvě úderné skupiny letadlových lodí, jejichž součástí jsou také křižníky a torpédoborce, které zajišťují protileteckou obranu, ale mohou útočit naváděnými střelami na pozemní cíle.
Ve čtvrtek si pak jedna z lodí zažila bojovou akci na ostro. Torpédoborec USS Carney střílel a zneškodnil několik střel a dronů vypálených jemenskými Hútii. Jak informuje televizní stanice ABC, dle Pentagonu byly tyto střely a drony namířeny na cíle v Izraeli, nikoliv na loď samotnou. Je to poprvé v nedávné historii, kdy americká loď ničí střely, které nebyly namířené na ni, a také první vojenská akce USA v této krizi.
??: On Oct. 19, the Arleigh Burke-class guided-missile destroyer USS Carney (DDG 64) took out multiple Houthi missiles & unmanned aerial vehicles in the Red Sea ??. Carney is deployed to the @CENTCOM AOR to help ensure maritime security & stability. @SurfaceWarriors @USNavy pic.twitter.com/Kys3Ah1Z4N
— U.S. Naval Forces Central Command/U.S. 5th Fleet (@US5thFleet) October 21, 2023
Dohromady podle tvrzení Pentagonu sestřelila loď 4 střely s plochou dráhou letu a 14 dronů. K tomu byly použity střely SM2. K sestřelu došlo prý nad Rudým mořem, nikoliv nad pevninou. „Nemůžeme s jistotou říct, co bylo cílem těchto střel a dronů, ale byly vypáleny z Jemenu a letěly na sever podél Rudého moře, potenciálně na cíle v Izraeli,“ uvedl mluvčí Pentagonu s tím, že přesné místo odpalu neznají. Hútiové jsou jemenští šíité, sponzorovaní Íránem, kteří obsadili značnou část severního Jemenu. V oblasti již dlouho zuří válka a Hútiové už dříve zaútočili na cíle v Saúdské Arábii. Sestřelené střely a drony však údajně nebyly namířeny na cíle v této zemi.
Naopak, hútijský lídr Abdel-Malek Ál-Hútí měl prohlásit, že pokud se USA přímo zapojí do konfliktu v Gaze, tak začnou podnikat vojenská opatření včetně použití naváděných střel a dronů.
Jenže tento zmařený útok dle expertů odkryl podstatnou slabost amerického námořnictva. Uvádí to napříkald Sal Mercogliano, profesor historie se zaměřením na válečnou historii a historii mořeplavby.
Říká, že střely vypálené z Jemenu splňují parametry íránských střel. A že drony schopné letět více než tisíc kilometrů jsou také varovným znamením, ale podobné už prý byly použity v konfliktu na Ukrajině. Co je ale problém, je schopnost lodí zůstat v boji. A to kvůli vypálené munici. Zmíněná loď, USS Carney má celkem devadesát vertikálních odpališť (VLS). Celkem 23 cílů (Mercogliano počítá se čtyřmi střelami a až devatenácti drony) vyžaduje vystřelit několik standardních SM2 střel.
Pokud je USS Carney jediným americkým torpédoborcem v oblasti, je pak možné, že jeho munice vůči tomuto typu cílů je buď vážně vyčepraná, nebo dokonce zcela vyčerpaná. V minulosti mělo americké námořnictvo zásobovací lodě s municí. Ale poslední z nich dle Mecroglianiho opustila službu v roce 1996.
Pro americké námořnictvo je problém nabíjení těchto VLS prioritou, ale to vyžaduje klidné moře a aby loď kotvila, nebo rovnou aby kotvila v přístavu. A trvá to dlouho. „Zatím nebyla vynalezena žádná metoda, jak VLS přebíjet na moři,“ varuje odborník. Incident by pak měl sloužit jako varování před tím, že lodě na moři se mohou stát cílem „hejn“ dronů a střel a mají jen omezené možnosti, jak se jim bránit. Připomíná, že plány na výměnu munice již v minulosti existovaly, ale narážely na problémy s logistikou použitých obalů. A zatím není tento problém vyřešen.
1/USS Carney Shot Down More Missiles, Drones Over Longer Period
— Sal Mercogliano (WGOW Shipping) ??????????? (@mercoglianos) October 21, 2023
Carney's engagement in the #RedSea highlights some issues for the @DeptofDefense & @USNavy in modern naval warfare.https://t.co/HiWg6z3Ilk
Se závěry souhlasí další vojenský analytik a bývalý dělostřelec, vystupující pod přezdívkou Armchair Warlord. Připomíná, že lodě třídy Burke mají celkem 96 vertikálních odpališť (starší modely pak 90 – pozn. red.). Což se zdá jako dostatečné, než si člověk uvědomí, že část z toho je naplněna protipozemními střelami a hlavně, že budou muset bojovat proti moderním dronům, které útočí v hejnech. Střely ESSM sice mohou být do jedné „trubky“ dány po čtyřech, jenže mají kratší dosah.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta