Kubiceho výzvu k rezignaci Lessyho projedná koalice. Peake se mračí

01.12.2011 12:15 | Zprávy

VÍME PRVNÍ Déjá vu. Začal advent a post policejního prezidenta Petra Lessyho, toho času vyzvaného k rezignaci, se opět stává místem sváru pravicové vlády. Velmi pravděpodobně se může opakovat situace z loňského roku, kdy tehdejší ministr vnitra Radek John víceméně na den přesně vyzval Oldřicha Martinů ke složení funkce. Věci veřejné budou chtít Kubiceho výzvu projednat co nejdříve v koalici.

Kubiceho výzvu k rezignaci Lessyho projedná koalice. Peake se mračí
Foto: sap
Popisek: Karolína Peake

Přestože se na Kubiceho usednutí v ministerské sesli shodli všichni koaliční partneři unisono a nijak ho v personální politice neomezovaly, Věcem veřejným se Kubiceho výzva nelíbí.

"Pravděpodobně ano," odpověděla redakci místopředsedkyně nejmenší koaliční strany Karolína Peake na otázku, zda VV budou chtít téma Lessyho rezignace řešit v brzké době s koaličními partnery. Krok ministra Kubiceho navíc zkritizovala.

„Neustálé personální změny považuji za kontraproduktivní a destabilizující policejní sbor, který nepotřebuje velké reformy, ale stabilitu," uvedla pro ParlamentníListy.cz Karolína Peake.

„My se nebráníme jakémukoli jednání, pokud nás o to koaliční partner požádá, ale nepředpokládám, že by tento spor mohlo „paralyzovat" vládu jako před rokem. Je to věcí ministra Kubiceho a Petra Lessyho," reaguje pro ParlamentníListy.cz předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Petr Lessy má na rozdíl od svého předchůdce jednu nevýhodu, nezískal totiž podporu premiéra, který naopak vyjádřil plně podporu Janu Kubicemu v jeho postupu.

Opozice se netradičně staví za Věci veřejné. Stínový ministr vnitra Jeroným Tejc (ČSSD) sice nesouhlasil se způsobem zvolení Petra Lessyho do funkce, ale soudí, že změna na postu šéfa policie ničemu neprospěje. " Zase se budou měnit náměstci, šéf protikorupčního, krajští ředitelé atd.To povede k destabilizaci policie," uvedl pro ParlamentníListy.cz Tejc

Související:
Kubice s Lessym na nože: Policejní náměstek se pozdravil s "kmotry"

Buďme upřímní, nic se neodpolitizovalo

Otázkou cti respektive klínem mezi vnitrem a prezidiem se mimo jiné staly posty náměstků. Petr Lessy si s sebou přivedl ekonomického náměstka Slavomíra Bella a strategického náměstka Pavla Osvalda, který seděl v poradní komisi pro výběr policejního prezidenta a dopomohl Lessymu ke zvolení. Vnitro ve své systemizační zprávě navrhlo prvního z nich zcivilnit, tedy vyvázat ze služebního poměru, a druhého dokonce v rámci úspor úplně zrušit.

Potrefené prezidium naopak vyrukovalo s nápadem sloučit posty náměstka pro vnější službu Ladislava Husáka a náměstka pro trestní řízení Martina Červíčka, přičemž Husák vedl cizineckou policii a Červíček pražskou v dobách vlády ODS. V případě, že by Lessy rezignoval, stane se Červíček podle zákona o služebním poměru novým policejním prezidentem.

Shoda náhod?

Časová posloupnost personálních obměn na vysokých postech okupovaných „nominanty" ODS a VV je pozoruhodná. Věcem veřejným se podařilo umístit do Kubiceho týmu bývalého náměstka Víta Bárty Radka Šmerdu. Ten vystřídal strategického náměstka Pavla Kryštofa, který před 14 dny rezignoval, oficiálně z rodinných důvodů. „Když pracujete 13 hodin denně, rodina trpí, ale nechci svou rezignaci dále rozvádět," uvedl pro ParlamentníListy.cz Kryštof.

ODS se zase povedlo minulý týden protlačit do čela Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) neúspěšného kandidáta na policejního prezidenta Ivana Bílka, který bývá označován jako muž Ivana Langera.

Psali jsme:
První oběť Lessyho: Odchází náměstek Bílek

Ať si to pískají sami

Nezávislý odborový svaz nechce nijak do politických půtek zasahovat. „Ty signály o blížícím se střetu tu byly už delší dobu, ale dozvěděl jsem se to až dnes ráno. Žádné oficiální stanovisko k tomu vydávat nebudeme, ať si to pánové vyřídí mezi sebou, já to soudcovat nebudu," konstatuje šéf policejních odborů Milan Štěpánek.

Kubiceho a Lessyho rozkmotřil odlišný náhled na reformu policie. Přestože se oba shodovali na nutnosti přivést více příslušníků do přímého výkonu služby, nedohodli se, kde začít. "Pan ministr chtěl začít reformu policie u policejního prezidia, tedy ze shora, my jsme postupovali opačným směrem," uvedl pro ParlamentníListy.cz policejní prezident Petr Lessy.

Další odborová organizace Unie bezpečnostních složek MV (UBS), která však kromě policistů sdružuje i vězeňskou službu a hasiče vyzvala dnes policejního prezidenta Petra Lessyho, aby i nadále zůstal na svém postu Policejního prezidenta a tím se negativně vyjádřil k návrhu ministra vnitra Kubiceho. "Policejní prezident má plnou podporu od Unie bezpečnostních složek, která v 80% zastupuje řadové policisty a je právoplatnou oborovou organizací čítající 3500 členů, převážně pak policistů z výkonu služby," stojí v prohlášení UBS.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

17:57 Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

Proč tentokrát při povodních masivněji nepomáhá armáda? A je správné, aby prezident osobně pomáhal v…