Během návštěvy vrcholných politiků v Aeru Vodochody si čeští a maďarští ministři prošli areál a někteří z nich se také na chvíli prosadili do kokpitu vlajkové lodi Aera, letounu L-39NG.
Jde o stroj, který Aero poslední dekádu vyvíjelo a testovalo a nyní již přijímá první zakázky. Ministerstvo obrany v tom hraje velmi důležitou roli. Společnosti podnikající v obranném průmyslu jsou obvykle domovským státem coby strategické firmy velmi ceněny. Domácí objednávky jsou tak často samozřejmostí a velmi důležitou referencí. Bez ní to jde jen stěží, protože proč by měla cizí armáda důvěřovat letounům, které si nepořídí ani jejich vlastní země.
Letouny L-39NG měly být nakoupeny pro státní podnik LOM Praha, který se jako jeden z mála v Evropě věnuje výcviku domácích i zahraničních pilotů a nahradit současné Albatrosy z předešlé generace letounů.
Jejich nákup se však odkládá poslední dva roky.
A zatímco současné letouny v LOM dosluhují, nikde nebylo přesně řečeno, co se bude dít, až piloti nebudou mít v čem létat. Tedy nebylo to jasné až do této středy. Čímž se vracíme k politické návštěvě Aera.
Během prohlídky se ministr obrany Metnar vyjádřil, že Česká republika hodlá pro LOM nakoupit celkem čtyři letouny L-39NG a rovněž podepsat opci na další dva ještě do konce roku.
Pokud tomu tak opravdu je, nejedná se po více než dvouletém odkladu o nic jiného, jen o úspěch.
Nicméně informací bylo zatím poskytnuto skutečně velice málo.
Tak například se nabízí: V jakém stavu se tento potenciální obchod nachází? Byla podána poptávka ze strany Metnarova resortu obrany? Obdrželo ministerstvo nabídku z Aera? V jakém režimu bude ministerstvo letouny nakupovat?
Otázek se nabízí opravdu mnoho. Ale ta hlavní? Stihne se obchod uzavřít do konce roku? LOM totiž opravdu nemá moc času a každé další zdržení může představovat potenciální katastrofu.
ParlamentníListy.cz se proto slíbenému vládnímu nákupu budou věnovat v dalších materiálech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.