Celkem dost nepříjemný problém musí nyní řešit jak Ministerstvo obrany, tak i Výbor pro obranu a bezpečnost Parlamentu ČR. Státní zbrojařská firma VOP CZ s. p. ze Šenova u Nového Jičína by prý totiž měla letos skončit, dle informací některých médií (Právo), v deficitu 30 milionů korun, a to za situace, kdy v souvislosti s válkou na Ukrajině zbrojí téměř celý svět a firmy se zbrojním výrobním programem tak nevídaně bohatnou. To se týká i většiny českých společností s tímto sortimentem, což nám potvrdil i prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu v ČR Jiří Hynek.
„Rok 2022 byl exportně rekordním rokem, kdy náš vývoz dosáhl téměř 30 miliard korun, což je téměř dvojnásobek předchozího roku. Což vzhledem k tomu, že jsme silně exportním odvětvím, kdy téměř 90 procent naší výroby je určeno zahraničním zákazníkům, silně přispělo k ekonomické stabilitě většiny firem obranného průmyslu. I letošní rok se zdá být obchodně úspěšný. Většina podniků jede na plný výkon a mnohdy nestíhají plnit nasmlouvané zakázky,“ konstatoval Hynek.
Vedení firmy chtělo snížit mzdy zaměstnancům, po tlaku od toho ustoupilo
Problém s chodem státní zbrojařské firmy měl ale i další negativní stránky. Vedení podniku mělo v úmyslu kvůli nedobré ekonomické situaci ponížit i platy zaměstnancům. Pak už zřejmě došla některým pracovníkům trpělivost a o celé nepříznivé situaci měli informovat Ministerstvo obrany. Kdo ale konkrétně tyto informace o plánech vedení této zbrojařské firmy předal „výše“ do Prahy, není zatím zcela jasné. Vedení odborů se totiž od tohoto kroku distancovalo. Nicméně na základě tlaku odborů a také posléze z Ministerstva obrany management od snížení mezd ustoupil a platy směrem dolů si zredukovalo vedení firmy jen samo sobě. Redaktoři ParlamentníchListů.cz chtěli oslovit přímo odboráře z VOP Šenov, ale jejich šéf Tomáš Sýkora měl mít nemocenskou a ostatní členové nebyli k zastižení. K celé záležitosti se tak vyjádřil Michal Petrovka, předseda Českomoravského odborového svazu civilních zaměstnanců armády, který ve středu 18. října jednal přímo s vrcholovým managementem šenovské firmy.
„Vedení podniku skutečně chtělo snížit zaměstnancům mzdy, ale i po jednání s námi od svého záměru ustoupilo. Kdo zaslal dopis na Ministerstvo obrany, to mně není známo, ale my odboráři jsme to určitě nebyli. Když jsem se tuto středu s panem ředitelem Špokem osobně setkal, tak jsme se domluvili na tom, že se budeme vzájemně informovat ohledně pracovních podmínek zaměstnanců. Jestli je podnik VOP Šenov letos opravdu v ekonomické ztrátě, to nevím, nicméně pan ředitel mne ujistil, že i v souvislosti s velkým projektem na nákup nových bojových vozidel pro českou armádu od švédských dodavatelů vidí budoucnost celé firmy ve velmi dobrém světle,“ sdělil pro ParlamentniListy.cz odborářský šéf Petrovka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán