Psali jsme:
Ministři Vondra a Chalupa: V Brdech by mohla vzniknout ChKO
Brdští starostové se liší v názorech na odstraňování munice
Rath ujišťuje: Když odejdou vojáci, o Brdy se postaráme
Více k tématu Brdy ZDE
Podle Kopeckého by výbuch takové bomby vytvořil kráter o průměru až 15 metrů a hloubce až 400 cm. „Osobně jsem pozoroval takový výbuch ze vzdálenosti 300 metrů z úkrytu a mohu konstatovat, že rázová i tlaková vlna je extrémní. Ve druhém kole je nutné počítat i s rozletem horniny a kamenů. Kameny o hmotnosti řádově kilogramů mohou doletět až do vzdálenosti několika kilometrů. V praxi jsem zaznamenal případ, kdy kámen o hmotnosti cca. 0,5 kg poškodil okno technické budovy ve vzdálenosti 2,3 km," dodal Kopecký.
Spor o Mašíny:
Vondra nepřímo Klausovi. Chápe dějiny jako major Zeman
Paradoxní na celé věci je to, že bombu našel už v roce 1998 - a později nahlásil Vojenské policii - tramp z Děčína, který se vydal do VVP Brdy na tajný výlet. Celá léta s ní ale vojáci nic neudělali a tak byla zničena až po požáru nedalekého lesa.
„To jasně ukazuje nesmyslnost argumentů MO, že Brdy budou ihned po svém předání okolním obcím bezpečné," řekl ParlamentnímListům.cz armádní expert Jan Střelka. „I kdyby vyčistili dopadové plochy do hloubky, jako to před lety za cenu obrovských nákladů udělali kolem Ralska, stále hrozí lidem na Brdech reálné nebezpečí, že na něco šlápnou a zemřou i mimo tato místa. Takových bomb, raket a granátů tady mohou za skoro 90 let fungování cvičišť a střelnic ležet spousta, a úplně všude. A s kým se pak budou soudit pozůstalí obětí? Samozřejmě že s ministerstvem obrany, potažmo státem," tvrdí Střelka.
Dále čtěte:
Ministr Vondra: Mezi námi a Izraelem je hluboké a nefalšované přátelství
ČSSD vyvolala mimořádnou schůzi poslanců. Kvůli ProMoPro i Řebíčkovi
Danajský dar: civilisté se předání Brd spíše bojí
Jak ParlamentníListy.cz zjistily, nad nápadem ministra Vondry, přezdívaného kvůli této jeho „čistící" aktivitě SaVo, radostí příliš neskáčou ani starostové podbrdských obcí kolem VVP. Někteří se bojí útoku developerů, jiným vadí nebezpečí zničení zdejší přírody, skvěle zachovalé právě díky uzavření celého VVP na celá desetiletí.
Část se děsí i právních důsledků toho, že by se tady někdo zranil kvůli pozůstatkům po armádních střelbách a bombardování. Kvůli tomu všemu by sem přestali časem jezdit lidé a obcím by vyschly příjmy z turistiky.
„Je to naše obava od samého začátku," řekl ParlamentnímListům.cz starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek. „Říkali jsme to ministru Vondrovi už na prvním setkání, kdy seznámil starosty obcí a měst s plánem předat Brdy," uvedl Čížek. Podle něj s nimi jednal už i Vondrův stranický kolega Tomáš Chalupa, šéf resortu životního prostředí. Podle obou politiků má být do budoucí CHKO Brdy zahrnut nejen vojenský prostor, ale i jižní část pohoří kolem hory Třemšín. „Nejdříve se má vyhlásit chráněná oblast a po dvou letech mají v roce 2014 vojáci Brdy opustit," sdělil Čížek.
Sledujeme dění kolem ministra Vondry ZDE
Tento způsob „souvládí" s sebou však nese nebezpečí dvojí vlády a přehazování problémů na toho druhého. Několik let by tu vedle sebe a na stejném území totiž působila jak civilní, tak vojenská správa. „Je otázkou, zda by se dokázaly vyhnout vzájemným třenicím, vyplývajícím z různých pohledů na řešení problémů. Jak vyplývá třeba ze zkušeností s fungováním Provinčních a rekonstrukčních týmů v Afghánistánu, a to nejen českého, je toto nebezpečí velmi reálné," varuje expert Střelka.
Sbohem přírodo?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš