"Budeme chtít navštívit sněmovnu, kontaktovat poslance a zeptat se jich, jak budou hlasovat," řekl k tomu Oberreiter v rozhovoru České televize.
Poslanci totiž budou v posledním čtení projednávat návrh státního rozpočtu, podle kterého má ministerstvo vnitra příští rok vyjít s 52,9 miliardy korun, což je téměř o sedm miliard korun méně v porovnání se schváleným letošním rozpočtem. Policie má dostat 28,6 miliardy proti letošním 33,5 miliardy a hasiči 6,9 miliardy, letos měli 8,1 miliardy. U policie se sníží investice a provozní výdaje o 37 procent, u hasičů provoz o 22 procent a investice o 64 procent.
„Nemůžu ručit za to, že na jednání sněmovny zůstanou klidní. Nejvyšší naštvanost ale bude až 15. února, kdy poprvé poberou nižší příjem," zmínil dále Oberreiter. Státní zaměstnanci totiž od ledna budou brát o deset procent méně. Vláda chce tímto opatřením ušetřit výdaje ve státním rozpočtu.
„Z našeho hlediska je to seškrtání výrazné až likvidační, a proto se jdeme poslanců, které jsme si sami zvolili, zeptat, jak budou hlasovat," doplnil k tomu Oberreiter.
Nejde prý jen o platy, ale i o zmenšení provozních výdajů
„Zdůrazňuji, že se nejedná jen o platy, byť se o tom takto stále hovoří. Na policisty a hasiče bude velmi těžce dopadat zúžení provozních výdajů a investic," vysvětlil v Českém rozhlase předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek.
„Rovněž se nám nelíbí umělé a nepromyšlené snižování počtu policistů. Budeme nadále připomínat, že nejsme s tímto stavem spokojeni a jde nám především o to, aby byla zachována bezpečnost a kvalita služeb policie i hasičů," dodal Štěpánek.
Kalousek tvrdí, že protest je legitimní
Podle ministra financí Miroslava Kalouska je ale protest legitimní: „Nikdo nemá rád, když se mu sahá na objem mzdových prostředků, to já naprosto chápu a protesty včetně stávky jsou legitimním nástrojem protestu."
„Zdůrazňuji ale, že my nesnižujeme platy jako takové, tak jako jsme si je snížili my - ústavní činitelé. My snižujeme jenom objemy mzdových prostředků a chceme, aby rozpočtová správa byla efektivnější, aby prostě někteří lidé odešli a ten zbytek si rozdělil jejich výplaty. Platy klesnout nemusejí, mohou naopak stoupat," dodal Kalousek.
Vzhledem k tomu, že se před sněmovnou demonstrovat nesmí, mohou při demonstraci hasičů a policistů nastat určité problémy. Zákon totiž uvádí, že jsou zakázána shromáždění v okruhu 100 metrů od budov zákonodárných sborů nebo od míst, kde tyto sbory jednají.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb