„Některé indikace jaksi směřují k tomu, že se o tento případ takto jedná. Obzvláště, když si dáme článek MF Dnes dohromady s výroční zprávou vojenského zpravodajství a BIS, kdy obě služby popisují, že došlo k proniknutí ruské špionáže ke špičkám armádního velení," uvedl v Radiožurnálu bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby Andor Šándor.
Citlivé údaje mohly zmizet
Ministerstvo obrany oznámilo, že případ bude nejméně několik týdnů vyšetřovat. Zatím není jasné, jestli žena poskytovala informace muži vědomě nebo nevědomě. Podle Šándora se však jejím prostřednictvím mohl dostat k citlivým údajům, neboť jejich kontakty podle kontrašpionáže probíhaly nejmíň pět let.
„ Jestliže kontrarozvědka případ sledovala pět let, tak za tuto dobu kanceláří velitele spojených operačních sil musela projít řada informací, z nichž některé mohly být zajímavé pro ruskou rozvědku, pokud zmíněná majorka k nim měla přístup," zdůraznil Šándor.
Rusové pracují v Česku nárazovitě
Podle něj lze předpokládat, že ruské tajné služby na území Česka operují nárazovitě, kampaňovitě. Zatímco dnes se zajímají o Temelín, v polovině devadesátých let se zajímali o to, jak se Česká republika připravuje na vstup do NATO.
„Samozřejmě se snažili tehdy udělat všechno pro to, aby vstup minimálně zpozdili. Potom šlo o radarovou stanici, kdy tu byla široká kampaň, která měla svoji podporu v aktivitě ruských tajných služeb s cílem rozpoltit politické vedení aspoň v tom, zda radar na našem území mít," dodal Šándor.
Pacner: K žádnému předání informací určitě nedošlo
Jenže publicista Karel Pacner v České televizi řekl, že zájem o Temelín není záležitost vojenská, takže tady se není - alespoň co se týče ohrožení - něčeho obávat. Pacner také připomněl, že dotyčný Rus podezřelý ze špionáže zmizel z Česka, když mu začala pod nohama hořet půda. „Myslím, že i když skupinu kontrašpionáž sledovala pět let, takže k žádnému předání závažných informací nedošlo," myslí si.
Publicista je navícpřesvědčen o tom, že armáda měla majorku okamžitě propustit. Je totiž podivné, že kontrašpionáž ji sledovala a měla podezření o její spolehlivosti plných pět let. „Armáda byla neopatrná v tom, že tuto majorku vůbec zaměstnávala," dodal Pacner.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb