Výhrůžky, arogance a externí poradci ve státním. Co se to děje pod křídly vojenského podniku? Na odpovědi čekáme 170 dnů

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

09.08.2021 4:44 | Seriál

ParlamentníListy.cz připravují seriál o tom, jak koronavirová krize ovlivnila vzájemné pracovní vztahy, vztahy nadřízených a podřízených, chování některých manažerů a celkovou atmosféru na pracovištích. Vycházíme z příběhů čtenářů, kteří mnohdy popisují až bizarní fakta. Veškeré skutečnosti se rovněž snažíme ověřit na konkrétních místech.

Výhrůžky, arogance a externí poradci ve státním. Co se to děje pod křídly vojenského podniku? Na odpovědi čekáme 170 dnů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Seminář Rozvinování Armády ČR – revize mobilizačního systému pořádaný poslancem Radovanem Víchem

Jeden ze čtenářů nás tentokrát zavedl až do státního podniku VOP CZ (Vojenský opravárenský podnik) do Šenova u Nového Jičína. Zpočátku se nám získané informace jevily jako jedny z mnohých příběhů krizí vyostřených vztahů na pracovištích. Po hlubším pátrání, kdy se nám podařilo získat další pohled přímo od osoby, která má vlastní zkušenost jako zaměstnanec, se vykreslil docela jiný obraz toho, co se ve VOP CZ děje.

VOP CZ je podnik s dlouholetou tradicí vojenské a strojírenské výroby. V roce 1946 vznikl v Šenově u Nového Jičína Vojenský opravárenský závod 025, který se zaměřoval pouze na opravu vojenské techniky. Postupem času se možnosti rozšířily i na vojenskou výrobu. V devadesátých letech podnik postupně zavedl civilní strojírenskou výrobu. A právě ohledně tohoto veřejnosti téměř neznámého státního podniku získaly ParlamentníListy.cz od svého zdroje znepokojivé indicie.

Pokud byste mysleli, že se jedná o otázku vojenské techniky, skladování munice nebo nedostatečného zabezpečení takových objektů, byli byste na omylu. Problémy se opět, jako je časté i v jiných případech, točí kolem veřejných zakázek, respektive kolem hospodaření s veřejnými financemi.

Tamní vedení se totiž před nějakou dobou rozhodlo pro optimalizaci fungování podniku, do čehož spadala i modernizace informačních systémů. Na přelomu let 2016 a 2017 si dnes již bývalé vedení za účelem zefektivnění fungování interních procesů a optimalizace nákladů vyhodnocuje stav svých informačních systémů. Ty hodnotí jako zastaralé, nepropojené, a tedy rozvojově a finančně neudržitelné. Důvodem je, že původní systémy byly tvořeny několika rozdílnými aplikacemi od různých dodavatelů, které spolu, laicky řečeno, nekomunikovaly, informace v nich byly „zapouzdřeny“ a nebylo možné je propojit. Neměly požadovaný uživatelský komfort a přechod na nové verze by byl náročný nejen z finančního hlediska.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

17:57 Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

Proč tentokrát při povodních masivněji nepomáhá armáda? A je správné, aby prezident osobně pomáhal v…