Po novoroční rozsáhlé amnestii, kterou prezident Václav Klaus tak ohromil většinu společnosti, si mohli od plic zanadávat především policisté. Nejvíce asi ti, kteří měli na starost vyšetřování složitých kauz, při němž museli vyslechnout stovky a někdy i tisíce poškozených, často čelili všemožným průtahům ze strany pachatelů a nyní veškerou jejich práci poslal Václav Klaus k ledu. Tuto část amnestie proto hodnotí předseda nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek jako znevážení dosavadní práce policistů.
„Patrně každý policista, který se někdy podílel na vyšetřování závažných případů, ví, jakou práci vyžaduje rozplétání složitých ekonomických kauz nebo kauz organizovaného zločinu. Jak náročné to je z hlediska administrativního, ale i organizačního. A to zejména v případech, kdy policie rozhodně není v předstihu v technice ve srovnání s lidmi, kteří se takové trestné činnosti dopouštějí a kteří mají samozřejmě i prostředky na to, aby si zajistili prodloužení trestního řízení,“ říká pro ParlamentníListy.cz Milan Štěpánek, předseda nezávislého odborového svazu policie.
V rozsáhlých kauzách jsou vyslechnuty stovky či tisíce poškozených
„Navíc v takovýchto případech bývají stovky či tisíce poškozených a obvinění je založeno na výsleších všech těchto osob, které byly třeba poškozeny některými rádoby finančními ústavy. Vyšetřovatel nebo malý kolektiv to zpracovává řadu měsíců nebo i let a pak třeba vinou formálních nedostatků se to vrací, takže policie musí tisícovky úkonů opakovat nebo doplňovat,“ vysvětluje Milan Štěpánek, že čím rozsáhlejší a složitější případ, tím paradoxně lépe pro pachatele, jemuž pak může spadnout do klína prezidentská amnestie a navždy ho osvobodit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník