Zde je důkaz z minulosti: Bývalý šéf pražské policie byl udavač StB

17.08.2012 4:31 | Zprávy

EXKLUZIVNĚ Ačkoliv do smutného výročí okupace Československa vlastními spojenci v srpnu 1968 zbývá ještě několik dní, už je na světě první skandál. Policejní archivy, které odhalily rudou minulost současné hlavy hospodářské kriminálky v Praze Jiřího Taubera - jak první zveřejnila naše redakce - totiž prozradily, že také bývalý vysoký důstojník policejního prezídia a exšéf pražské policie Petr Želásko aktivně bojoval proti těm, kterým vadil okupační režim a přítomnost Sovětů na našem území. Ještě v létě 1988 je totiž dobrovolně udával StB.

Zde je důkaz z minulosti: Bývalý šéf pražské policie byl udavač StB
Foto: archiv VB Brno- Kanice
Popisek: Úřední záznam SNB z roku 1988

Je druhá polovina srpna 1988. Celá republika s napětím sleduje, jak se blíží 20. výročí okupace Československa Sovětským svazem a jeho satelity. Zvláště nervózní jsou vládnoucí komunisté a celá policie, včetně obávané Státní bezpečnosti. Za takové situace přichází na stůl tehdejšího druhého muže kriminální policie Prahy 9 majora Želáska hlášení, že v jeho rajónu se u jistého Adamce objevil leták, vyzývající slušné Čechy k protiokupační demonstraci na Václavském náměstí. Letáky se měly podle hlášení rozdávat na Jižním Městě lidem do schránek. Ačkoliv by se nikdo nedozvěděl, kdyby toto udání skončilo v Želáskově koši, tehdejší náměstek náčelníka VB nelení a hned po skončení ranní porady věc hlásí nadřízeným. Pak už do hry vstupuje obávaná zločinecká Státní bezpečnost.

Historici: byl to kolaborant

Podle historika a muzikanta Jaroslava Čvančary je Želáskovo chování morálně odsouzeníhodné, jen on sám ale ví, proč se tehdy tak zachoval. „Třeba se obával nějaké provokace. To si ovšem mohli říkat i četníci, kteří za války zadržovali udavačské dopisy a zatajovali je před gestapem,“ říká pro ParlamentníListy.cz historik. Policista se podle něj ale těžko může hájit tím, že nevěděl, co svým konáním činí a nemůže se ani vymlouvat na dobu, ve které tehdy žil. „Proboha, v srpnu 1988 věděl už i můj kocour, že to praskne,“ vrtí hlavou Čvančara.

Badatel Jan Střelka je ještě nekompromisnější. „Po válce by ho za tohle zavřeli,“ tvrdí redakci a stejně jako Čvančara dává Želáskovo udání do souvislosti s činností benešovských četníků za heydrichiády, když jim i celým jejich rodinám včetně dětí za něco takového hrozilo mučení a smrt za neoznámení udání na parašutisty Gabčíka s Kubišem gestapu. „Ti četníci za okupace taky zadržovali udavačská hlášení, a to jim za to hrozilo, že Němci zavraždí nejen je, ale i celé jejich rodiny. Za ztopení tohoto udání však soudruhovi Želázkovi v roce 1988 nic nehrozilo. Asi toužil po povýšení nebo po penězích,“ řekl Střelka. Podle něj takový člověk těžko může mít u svých podřízených jakýkoliv respekt, když se o jeho minulosti dozvědí. „Těžko se může vymlouvat, že tohle byla normální policajtská činnost, která je stejná v každém režimu. Svým jednáním pomáhal udržet u moci okupační režim,“ dodal ParlamentnímListům.cz Střelka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Blahuš

PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Jaká výše důchodu by byla podle vás důstojná?

A co jako politici děláte proto, aby bylo na důstojné důchody i třeba za 20-30 let? Protože teď jsou na tom podle mě důchodci dobře, ale otázkou je, co bude do budoucna?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čeští vojáci na Ukrajině? Nikdo nám neřekl jasné ano. Ani z vládních stran

11:48 Čeští vojáci na Ukrajině? Nikdo nám neřekl jasné ano. Ani z vládních stran

ANKETA Měla by Česká republika vyslat vojáky na Ukrajinu, aby tam v rámci „koalice ochotných“ dohlíž…