Otázky kolem mýtného pálí Česko stejně jako Francii

21.11.2013 22:40 | Zprávy

Mýtné není vždy příjemná záležitost a povinnost, ale zároveň je jistou daní za to, že řidič může nějakým místem projet. A tak se objevují čas od času snahy o to, něco kolem něj změnit - podmínky, pravidla. A rozhodně nejde jen o specialitu Česka. Mýtné a novinky kolem něj umí pozlobit i Francouze.

Otázky kolem mýtného pálí Česko stejně jako Francii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice, ilustrační foto

V České republice mýtný systém od svého spuštění pracuje s ekologickým principem  – tedy od v roku 2007. Výše kilometrového poplatku se vypočítává podle počtu os a ekologické třídy motoru vozidla. A právě opakované nezvyšování mýtných tarifů pro kamiony v emisní kategorii Euro 5+ vedlo k rychlé proměně tuzemského vozového parku za ekologičtější automobily. Není tajemstvím, že rozšiřování mýta na silnice nižších tříd je v Česku aktuálním tématem. Objevují se tu hlasy, že to může mít negativní dopad na ekonomiku regionů a zdražování, a proto je nezbytné nejprve provést detailní ekonomické analýzy.

Podobná situace panuje například i ve Francii.

Francouzský premiér Jean-Marc Ayrault v minulých dnech celostátně pozastavil zavedení takzvané „ekodaně“ na kamiony, která měla na francouzských národních silnicích (1. třídy) začít platit od ledna 2014. Nová daň ale v Bretani vyvolala demonstrace a násilné protesty zemědělců a drobných živnostníků, kteří varují před růstem cen a ztrátou pracovních míst. Mýtné postavené na ekologické zátěži těžkých kamionů pro životní prostředí umožňuje směrnice EU z roku 2011. Francouzská vláda si tímto opatřením klade za cíl změnit chování dopravců a získat finanční prostředky pro podporu šetrnějších způsobů dopravy.

Zavedení mýta pro kamiony nad 3,5 tuny na národních silnicích schválila v roce 2009 vláda pod vedením premiéra Fillona (UMP). Od té doby se datum zavedení, k němuž se Francie zavázala směrnicí o výběru poplatků za užívání určitých pozemních komunikací těžkými nákladními vozidly, již dvakrát odložilo.

Odpůrci „ekotaxy“ ale tvrdí, že zvýšení nákladů na nákladní dopravu spojené s mýtem pro kamiony by krizi bretaňských zemědělských podniků ještě prohloubilo. I proto se premiér Ayrault nechal slyšet s vyjádřením, že odložení mýtné ekodaně neznamená její zrušení. Vláda chce lépe vysvětlit smysl ekologického poplatku uvaleného na těžké kamiony a „ekodaň“ zavést od poloviny roku 2014.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ahe

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na resortu dopravy budí vášně jediná žena

15:55 Na resortu dopravy budí vášně jediná žena

„Jsme zaměstnanci Ministerstva dopravy a už nemůžeme nečinně přihlížet. Věřili jsme, že přinesete do…