Poněkud stranou je nyní situace v Německu a zvláště v Bavorsku.
Váhající Němci?
Masivní protesty zemědělců a speditérů, zdá se, poněkud ustaly. Probíhají zákulisní jednání, stovky a tisíce lidí vyčkávají. Zatím zde nedošlo k naplnění slov bavorského předsedy vlády Markuse Södera, která vykřkl na setkání s protestujícími před zhruba 14 dny v Norimberku, že začnou blokovat dovoz zemědělských produktů do ostatních částí spolkové republiky. Bavorsko je rovněž jedinou zemí, kde o víkendu neprotestovali řidiči městské hromadné dopravy. Na rozdíl od Saska či Durynska, kde výstražný protest způsobil od pátku do neděle doslova chaos. A to řidiči autobusů či tramvají pohrozili, že přenesou svůj protest do pracovního týdne, což by pro německá města byl výrazný problém.
Ještě že němečtí strojvedoucí přerušili toto pondělí stávku a od úterý mají tzv. mírovou dohodu do začátku března. Ve spojení s řidiči MHD by totiž totální stávky zcela ochromily Německo. A to tu ještě nebylo. Do té doby, konkrétně 3. 3. 2024, existuje tzv. mírová povinnost a nemůže tedy dojít ke stávce. Je však možné, že třeba velmi odbojní Sasové zkusí protesty takříkajíc za provozu, třeba právě rozšiřováním letáků a informací.
Jaro bude tedy v Německu velmi horké. Zdá se, že se celkově hraje o čas, v začínajícím jaru se budou muset alespoň někteří zemědělci pustit do prací na polích a loukách.
Nejnovější informace o protestech zemědělců je ze sobotního Bremenhavenu, kde situace eskalovala do té míry, že policie začala vytlačovat stávkující z centra. Jak uvedla televize NDR, celkem 70 kusů techniky, které se zde objevily, zcela spontánně se pokusila dostat z města, aby neblokovaly nedělní provoz. To je precedens a první aktivní reakce státních orgánů.
Ve Francii se situace vymyká kontrole
Největší protesty v západní Evropě jsou samozřejmě ve Francii. Tam na křižovatkách hoří pneumatiky, sláma a hnůj, vystříkávají se celé budovy státní správy močkou a blokují se dovozy zemědělských produktů ze severní Afriky. Třeba rajčata se dovážejí jak z Maroka, tak Senegalu a zemědělci v tom oprávněně vidí základní útok na evropskou zemědělskou samostatnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala