S blížícím se svátkem sv. Martina jako by se blížila i vůně propečené husy s křupavou kůžičkou podávanou třeba s variací knedlíků a zelí. Tahle typická česká pochoutka ale podle všeho z našich „svatomartinských“ stolů postupně mizí. Minimálně se objevuje ve stále menším množství.
Na vině není nechuť Čechů ke konzumaci drůbežího masa nebo snad zvyšující se počet vegetariánů, resp. veganů. Důvod je prozaický a je jím cena hus, která jde, jako spousta jiných artiklů, poslední dobou skokově nahoru.
Na situaci reagovala na svém facebooku i Agrární komora České republiky, která zmínila jak vyšší náklady na straně chovatelů, tak zvyšující se přirážky obchodních řetězců.
„Husa patří ke každoročním svatomartinským oslavám, stejně jako kapr k Vánocům,“ píší agrárníci v úvodu svého příspěvku s tím, že se ale z husy poslední dobou stává luxusní zboží.
„Letos bylo v ČR vykrmeno jen 125 tisíc hus, což je o 26 % méně než loni,“ pokračují ve svém textu s poukazem na klesající množství vykrmených hus, za kterým vidí zvyšující se vstupní náklady chovatelů.
„Ceny krmných směsí se totiž stále drží na vysoké úrovni. Čeští chovatelé se také potýkají s tlakem obchodních řetězců na snižování dodavatelských cen. Naopak na pultech obchodů pak kvůli obchodním přirážkám řetězců cena stále roste,“ kritizují členové Agrární komory i chování obchodních řetězců, které podle nich na jedné straně tlačí chovatele ke stále nižším dodavatelským cenám, ale na druhé straně zvyšují svoje obchodní přirážky.
To reflektuje ve svém prohlášení i předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá, kterou Agrární komora cituje v dalším svém facebookovém statusu.
„Výkupní ceny za drůbeží maso dnes vůbec nekopírují zvýšené vstupní náklady. Sektor se tak začíná stávat nekonkurenceschopným. Nejen kvůli drahým krmným směsím a energiím, ale také kvůli nerovným dotačním podmínkám v jednotlivých státech EU. Roli hrají i vysoké standardy welfare a také nepřiměřená administrativní zátěž,“ varuje Dlouhá před vzrůstající nekonkurenceschopností českých drůbežářů v porovnání s těmi zahraničními.
K jejím slovům se připojil i prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.
„České zemědělství má za sebou několik náročných let, kdy chovatelé čelili nejdříve protipandemickým opatřením a následně kvůli válce na Ukrajině raketovému růstu nákladů a zpřetrhání dodavatelsko-odběratelských vztahů a mimořádnému zpřísnění požadavků na welfare,“ uvedl pro webové stránky Agrární komory a pokračoval směrem ke stávající české vládě Petra Fialy (ODS).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Huml