Ministerstvo financí nechystá žádnou „daň ze životního stylu“. Šéf rezortu Andrej Babiš popřel ve svém vyjádření pro Lidové noviny informaci, kterou minulý týden uveřejnil deník Právo a postupně převzala i další média. Ta se týkala analýzy situace, kdy si daňový subjekt žije nad poměry, přestože přiznává nízké příjmy, což by mělo řešit zdanění ze životního stylu. Správce daně by tak prý v rámci daňového řízení nezkoumal otázku, zda daný příjem je legální, nebo nelegální, ale řešil by pouze to, zda daňový subjekt unesl, či neunesl důkazní břemeno.
Andrej Babiš tuto informaci uvádí na pravou míru s tím, že jeho úřad nemíní zavádět žádnou „daň z luxusu“, ale chce se vydat cestou tzv. „přenesení důkazního břemene“, jehož základní princip je poměrně jednoduchý. „Správce daně má právo se poplatníka dotázat, z jakých zdrojů financoval svůj majetek. Poplatník by měl povinnost doložit, že zdroje financování byly řádně zdaněny. Pokud poplatník neprokáže, jak svůj majetek financoval, může ho správce zdanit běžnou sazbou,“ vysvětluje Andrej Babiš ve svém vyjádření pro Lidové noviny.
Návrh sankční sazby 76 procent sociální demokracie už nepřipomíná
Sociální demokracie svého času ještě jako opoziční strana plánovala, že bude na lidi s neprokázaným příjmem neporovnatelně přísnější. Příjem, který by neuměl daňový poplatník vysvětlit, hodlala danit sankční sazbou ve výši 76 procent. Tento návrh měl být vlajkovou lodí ČSSD v boji proti korupci a daňovým machinacím, protože „ti, kdo platí daně řádně a včas, nesmí vypadat jako hlupáci oproti těm, kteří stát podvádějí“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník