Amputace končetin. Rozjede se šedá ekonomika. Exministr o vyšších daních

11.12.2011 17:52 | Zprávy

Zatímco některé země EU připravovaly či spíše oprašovaly v minulých týdnech krizové scénáře pro návrat ekonomiky k původní měně, vláda České republiky zaúkolovala NERV, aby připravil „metodické pokyny“ pro případ krize.

Amputace končetin. Rozjede se šedá ekonomika. Exministr o vyšších daních
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Ekonom a exministr financí Vlastimil Tlustý

Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhuje například sjednocení DPH ve výši 20 procent, vyšší daně na cigarety a alkohol, propuštění jednoho tisíce policistů, snižování počtu zaměstnanců ve školství nebo rušení některých ambasád po světě. Ministři dostanou redukční balíček NERVu na stůl v pondělí. Co si z doporučení NERVu vláda přesně vybere, chtějí mít premiér i ministr financí rozhodnuto do konce ledna.

Redakce ParlamentníchListů.cz požádala bývalého ministra financí Vlastimila Tlustého o zhodnocení dílčích návrhů NERVu.



To se mělo dělat v konjunktuře

„Návrhy NERVu jsou jako amputace končetiny po částech. Neefektivní a bolestivé, navíc infekcí už jsou zasaženy důležité orgány,“ použil pro ParlamentníListy.cz bývalý ekonomický expert ODS Tlustý medicínské přirovnání.

Česká republika měla podle něj ořezávat státní správu v době konjunktury. „Tak jsem to navrhoval já v roce 2006, kdy byla ekonomika v dobré kondici, ale už se ozývaly hlasy ze západu, byť tiché, že to nevydrží věčně. Dostal jsem se tenkrát kvůli mému redukčnímu návrhu do sporu s Miroslavem Kalouskem a Mirkem Topolánkem, ale nikdo mě neposlouchal. Zdálo se jim to prostě nepopulární,“ konstatuje Tlustý.



Tři ventily

Finance ve státní pokladně jsou podle Tlustého postupně odčerpávány třemi ventily. “ V prvé řadě stále dochází k mrhání sociálních dávek lidem, kteří je skutečně nepotřebují. Dále je to drahá regulace a provoz sátu vůbec. A  v posladní řadě je tu fenomén, který popsal na přelomu 19. a 20. st. britský premiér Disraeli. Stát je totiž vydírán nadnárodními koncerny, které nejenže absorbují obrovské množství kapitálu z trhu kvůli špatné funkci antimonopolních úřadů, ale navíc drze požadují po státu funkce a ústupky, na které nemají nárok. Soukromá firma, která podniká s pitnou vodou požaduje po ČR zaplacení čističky, chtějí nejrůznější daňové úlevy, když jim je nedáte, tak přemístí výrobu dál na východ atp. Pokud se má stát vypořádat s odlivem peněz, musí regulovat všechny tři ventily," argumentuje Tlustý.

Selhání antimonopolních nástrojů navíc vede v konečném důsledku k tomu, že se lidé budou hromadit na úřadu práce, jelikož koncerny hospodařící s miliardovými přebytky místo aby vytvářeli pracovní místa a snažili se oslabit konkurenci, vyhlásí stop stav v náboru zaměstnanců a čekají co bude. Jako příklad můžou posloužit telefonní operátoři, kteří si už rozebraly trh.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…