Armagedon. Co Poláci i Češi včera předvedli u benzínek, svět neviděl

17.10.2023 8:50 | Reportáž

Benzínový a naftový armagedon? V českém příhraničí bylo v několika posledních týdnech běžné vidět u čerpacích stanic kolony aut s českými poznávacími značkami a polská média hovořila o tom, že Češi u nich levné palivo „lijí, co jim síly stačí“ a kam jen to jde. Po polských nedělních parlamentních volbách však již během pondělí začala být situace v Polsku odlišná. Do kanystrů již „lili, co jim síly stačily“ levné palivo i samotní Poláci, kteří se obávají, že jim výsledky nedělních voleb přinesou konec extrémně levného tankování. Zatímco v Polsku nyní 50litrovou nádrž natankujete i u benzínek přímo na hranici za 1660 Kč, u Orlenu o 3 kilometry vedle v Česku si za totožné palivo připlatíte 285 korun. A motoristé předvedli, že jim na ceně záleží.

Armagedon. Co Poláci i Češi včera předvedli u benzínek, svět neviděl
Foto: Radek Kotas
Popisek: Čerpací stanice Orlen na česko-polské hranici

Ceny pohonných hmot v Česku se v posledních týdnech nadále pohybují kolem 40 korun za litr, přičemž v minulém týdnu byla průměrná cena 95oktanového benzínu dle údajů společnosti CCS 39,90 Kč a nafta průměrně vyšla na 40,17 Kč za litr (v Praze stál průměrně Natural 95 41,16 Kč a nafta 41,26 Kč za litr). Aktuální cena benzinu i nafty se v Polsku pohybuje kolem 32 korun za litr a až téměř osmikorunový rozdíl již delší dobu láká české řidiče k nákupům spojených s tankováním či k levné podzimní dovolené autem za krásami sousední země.  

Úspora oproti Česku při natankování 50litrové nádrže byla až kolem 400 korun a není tak divu, že levné palivo v Polsku v posledních týdnech přilákalo obří množství českých motoristů, o nichž již posléze informovala mnohá polská média, přičemž server money.pl o situaci v českém příhraničí informoval jakožto o „obsazení“ polských benzínek Čechy. „Naše ceny jsou pro ně, jako kdyby to bylo zdarma. Možná trochu přeháním, ale benzín lijí nejen do nádrží, ale i do kanystrů. Lijí, co jim síly stačí, na maximum,“ vyjádřila se o české „palivové horečce“ jedna z pracovnic čerpací stanice Orlenu v Kudowě-Zdroji.

Když se posléze polští reportéři vypravili za hranici, aby poznali české ceny na vlastní kůži – a v druhé půlce září nechali u českého Orlenu (někdejší Benzině) o přibližně 72 korun víc za každých 10 litrů benzínu, jak u toho polského – povšimli si, že jsou u nás paliva skutečně drahá. „Zatímco u našich sousedů ceny rostou, u nás jednoznačně klesají,“ divili se tehdy Poláci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

o ruskou ropu proudící do čr i polska je obrovský zájem, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusecharl , 17.10.2023 10:21:43
žvástům o nezávislosti na ruské ropě věří už snad jen fiala a sikela

|  5 |  0

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…