„Sdílejte, než to zakážou! A hlavně čtěte. Čtěte, protože v téhle knížce je všechno. Návštěva Bílého domu. Migrace. Nové a doteď tajné projekty naší armády. Je tam hodně věcí, co jsem ještě nikomu neřekl. Je tam všechno, co jsme udělali pro lidi. Jsou tam setkání s prezidenty, premiéry i s císařem, ale taky se spoustou z vás, s babičkami a dědečky,“ píše Babiš v úvodu.
Ale zpět ke zmíněné kapitole. „Manhattan, New York City. A La Défense, Paříž. Vždycky, když se na místě, jako jsou tahle, ocitnu, silně to na mě působí. Nejen úžas z toho, jak je to všechno veliké, monumentální a moderní. Je v tom ještě něco mnohem hlubšího. Jako kdybych cítil ten nápad, který to všechno začal. Tu první myšlenku. A taky odvahu ten nápad uvést do života,“ zní úvod.
„A já se ptám, proč bychom měli myslet skromněji než Francouzi nebo Američané? K něčemu novému, krásnému, funkčnímu, co budou obdivovat lidi z celého světa, bychom měli najít odvahu i dnes.“
A o co jde konkrétně? „Je tam pole. A v tom poli je skleněná budka. Výstup z metra. Proč vede metro na pole? To bývalý primátor Pavel Bém na něm chtěl postavit olympijský stadion. Vy, kdo jste z Prahy, jste se už chytli. Jasně. Letňany. Místo, aby primátor přivedl metro do hustě obydlených čtvrtí, kde lidi čekají na trasu D jako na smilovaní, v Letňanech můžete vyjít po schodech a začít okopávat brambory. Víc se tam zatím dělat nedá,“ píše ironicky Babiš na adresu někdejšího vládce české metropole.
To je podle něj nesmysl a zbytečnost. „Mě ale už před třemi lety napadlo, jak to celé změnit. Tohle místo má potenciál pro něco obřího,“ pokračuje.
Konkrétní je až dále, jde o hojně diskutovanou vládní čtvrť.
„Něco, co už mají v Oslu, Berlíně nebo Kodani. Co to znamená? Supermoderní, úsporné budovy. Převratná architektura. Úplně nová část města, která slouží celé zemi, ale zároveň láká turisty a s nimi i kapitál z celého světa.“
Andrej Babiš: Sdílejte, než to zakážou!, paperback formátu 103×170 mm, počet stran 450
„Stejně jako v Oslu, Berlíně nebo Kodani, by se do vládní čtvrti soustředila některá ministerstva. Asi ne všechna. V našem případě by tam kromě nich byly zejména státní instituce z nyní předražených nájmů nebo roztříštěné po celé Praze. Lidi už nebudou muset běhat po celém městě, hledat jednotlivé úřady, snažit se zaparkovat v centru. Nová vládní čtvrť je hned na metru, ale zároveň blízko dálnice D8 a městského okruhu pro ty, kdo jezdí autem.“
To ale není jen premiérův sen. Do Prahy pozval experty z celé Evropy a uspořádal konferenci, aby ukázal politikům i novinářům, že podobné komplexy jinde po světě už dávno fungují.
„A víte, proč chceme stavět vládní čtvrť mimo centrum? Praha je historický unikát nevyčíslitelné hodnoty, a každý, kdo má trochu vkusu, ví, že úřady nemají co dělat v historických centrech měst. Moderní, prosklené komplexy patří mimo centrum. Přesně tak, jak to mají v Paříži s La Défense.“
A za kolik?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový