Bezradnost, dluhy, hloupé úsměvy, říká profesor Zelený k setkání našich mocných. A vystrašený svět a Čína...

03.02.2015 11:01 | Zprávy

Český profesor ekonomie z americké univerzity Milan Zelený se v jednom ze svých aktuálních komentářů zamýšlí nad rolí Číny na poli světové ekonomiky budoucnosti. Upozornil mimo jiné na to, že se na nedávné konferenci politiků a miliardářů v Davosu ukázalo, že nevědí, co se ve světové ekonomice děje a proč. Ukázal na jejich "hloupé a rozpačité' úsměvy...

Bezradnost, dluhy, hloupé úsměvy, říká profesor Zelený k setkání našich mocných. A vystrašený svět a Čína...
Foto: wikipedia.org
Popisek: Ekonom Milan Zelený

„Kromě debat o tisku a pumpování nových peněz do ekonomiky bez jakékoliv teorie či strategie, kromě podpory gigantického zadlužování státu a spekulativní ekonomiky ve světovém měřítku, kromě bezradnosti mocných – se tam neodehrálo nic nadějného. Až na pozvaný projev čínského premiéra Li Keqianga, který hovořil o ekonomice zcela jinak, než je dnes běžné v evropském světě,“ poukázal Milan Zelený.

A přidal několik faktů. Čína zpomaluje. HDP růst byl „jen“ 7,4 % v 2014 – což byla nejnižší míra růstu za posledních 25 let. Znamená to tedy, že čínský zázrak skončil? „Celý svět je vystrašený, protože Čína ekonomicky táhla většinu světa. Růstové předpovědi klesají až na 6,3 % pro 2016 (stále výrazně vyšší než prospekty EU, USA a Japonska dohromady). Co se ale tedy v Číně stalo?“ ptá se Zelený a zároveň přidává odpovědi.

Ano, Čína zpomaluje. Ale...

„Čína prošla transformací z agrární na průmyslovou společnost a nyní se transformuje do společnosti služeb. Ve společnosti však vznikly brzdy: Za prvé vysoká korupce, kterou prezident Xi řeší velmi ambiciózně a nesmlouvavě. Druhou brzdou se dají nazvat vysoké státní investice, jejichž návratnost prudce klesá. Do třetice je pak nutné uvést též dluhovou a nejvyšší na světě bublinu ve výši 18 trilionů amerických dolarů (odpovídá to 200 % HDP),“ připomíná ve svém komentáři, který poskytl též ParlamentnímListům.cz Milan Zelený.

Podle něj z toho vyplývá jasné poučení. Každý zázračný růst musí skončit. „Tak tomu bylo v Brazílii, Sovětském svazu i Japonsku v 60., 70., a 80. letech. Za posledních 100 let ztroskotaly všechny růstové ‚zázraky‘ založené na investicích. Investice, obzvláště státní, zaručují jen zadlužení a korupci, ale ne růst. Proč? Stát ani státní byznys nejsou totiž schopné posoudit, které investice se vyplatí a které ne. Chvíli to funguje, protože se stresované domácnosti, které jsou zdroji levného financování, nebrání. Nakonec se to vše ale musí zbořit,“ uvádí dál věhlasný profesor ekonomie.

Připomíná, že v Číně, v období 1991–2011, bylo třeba $3,60 investic na pouhý $1 růstu HDP. A v roce 2012 už bylo ale třeba $5,40 investic. „Zkuste si odhadnout, kolik je rentabilita investic v ČR… Plýtvání, korupce, špatná rozhodnutí, zbytečné investice a nadbytečné kapacity růstový efekt prudce vyčerpávají a zvyšují pouze zadlužení. Doufejme, že v ČR, kromě stárnoucích post-kom politiků, už nikdo po státních investicích nevolá,“ konstatuje Zelený.

Podle něj ekonomický růst lze spolehlivě generovat pouze efektivní poptávkou spotřebitelů, odpovídající technologií a transformací do nových sektorů hospodářských činností.

Čína procitla a pochopila

Jak Milan Zelený dále uvádí, čínský premiér Li, stejně tak jako prezident Xi a další čínští politici pochopili zcela bezpečně, že globální ekonomika není v krizi, ale v transformaci a kvalitativní metamorfóze. A vědí, že Čína se musí transformovat do sektoru služeb, opustit nerentabilní fázi průmyslové výroby, kde zaměstnanost rychle klesá kvůli automatizaci, opustit státní intervence a hlavně zajistit růst spotřebitelské poptávky – tedy mezd a platů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…