Co říkáte na návrh rozpočtu na rok 2015, jehož obrysy vláda v posledních dnech zveřejnila, považujete ho vzhledem k ekonomické situaci za dobrý, akceptovatelný, české ekonomice pomáhající?
Rozpočet je pro každou vládu tím nejdůležitějším prostředkem, kterým uskutečňuje svoje politické priority, orientuje zemi určitým směrem, prostřednictvím něj určuje do značné míry podobu svého vládnutí. Zároveň je to samozřejmě jeden z nejpodstatnějších nástrojů hospodářské politiky ovlivňující makroekonomické prostředí. Jsem přesvědčen, že nejen odborná veřejnost musí cítit, že žádná hlubší debata o filozofii rozpočtu, jeho prioritách, směru, kterým by měl situaci v České republice posunout, neexistuje.
Prohlášení o auditech, nutnosti více investovat a podobně za dostatečnou úvahu nad rozpočtem při nejlepší vůli považovat nelze. To je jen zoufalá snaha premiéra Sobotky a ministra Babiše zakrýt neexistenci hlubší, promyšlené, strukturované představy o podobě nejen rozpočtu, ale tím i budoucího vývoje našeho státu. Je to o to horší, že se nacházíme relativně na začátku mandátu této vlády, která by měla mít ještě dostatek energie představit dlouhodobější vizi. Jediným vysvětlením je, že žádnou dlouhodobější představu o této zemi tato vláda nemá a žije ze dne na den provozním způsobem.
A v tom čistě makroekonomickém smyslu? Vláda tvrdí, že dokáže nepřekročit schodek 100 miliard korun. Tvrdí, že rozpočet pomůže růstu. To tedy není pozitivní aspekt připravovaného rozpočtu?
Vláda připravuje rozpočet se schodkem 100 miliard korun v období, kdy se čeká dvouprocentní ekonomický růst. To je neobhajitelné. Podobné schodky jsme tu měli v období dlouhé recese, v období záporného ekonomického růstu. I loňský rozpočet skončil menším deficitem při horším ekonomickém výkonu, než který je očekáván v následujících letech. Co je ještě horší, tak vláda počítá se stejným schodkem i v roce 2016 a s jen o pět miliard nižším schodkem v roce 2017. To vše v letech očekávaného růstu. Není ani sebemenší snaha se strukturálním problémem veřejných financí ze strany levicové vlády cokoliv dělat, ani sebemenší snaha změnit trend.
ANO Andreje Babiše veřejnosti slibovalo, že bude lépe. Nevím, komu je nyní lépe, ale veřejným financím se značně přitíží, což samozřejmě odnese i naše ekonomika a daňoví poplatníci, tedy veřejnost. Občanům tak může být kvůli neutěšeným veřejným financím jednou velmi, velmi zle. Navíc první čísla naznačují, že takzvané mandatorní, tedy povinné, výdaje vlády budou růst rychleji než výdaje celkové, to je samozřejmě prohlubování strukturálního problému veřejných financí. O to méně zůstane na investice, kterými se dnes všichni v médiích tak zaštiťují. Bohužel o tom nikdo nemluví, nepíše a mediální mainstream si vystačí s audity na ministerstvech, stříháním dluhopisů u prezidenta a podobně. Tedy s tématy, které jsou z hlediska významu o několik řádů níže, a to říkám přesto, že si rovněž myslím, že zbytečně svítit a plýtvat s papíry na jakémkoliv úřadu se nemá.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík