Chmurné vize profesora Zeleného. Může přijít opravdu brutální pád

08.04.2015 19:55 | Zprávy

EKONOMIKA Umělé, nesmyslně nízké úrokové míry paní Yellenové (šéfky FED) nedělají podle profesora ekonomie Milana Zeleného nic pro reálnou ekonomiku. Spíše prý okrádají důchodce o celoživotní úspory. Jen na ztracených úrocích přišli totiž střadatelé o 470 miliard amerických dolarů. Ty zůstaly bankám pro další spekulativní investice, poněvadž banky určitě neinvestují do podnikání. Přitom tento transfer bohatství od střadatelů na banky nebyl zatím nikdy nikým schválen ani mediálně odsouzen.

Chmurné vize profesora Zeleného. Může přijít opravdu brutální pád
Foto: Archív Milana Zeleného
Popisek: Profesor ekonomie Milan Zelený

I proto se o to pokouší ve svém aktuálním komentáři, který poskytl ParlamentnímListům.cz, právě Milan Zelený. Jeho náhled na věc je o to zajímavější, že v USA dlouhé roky (poté, co tam v době normalizace emigroval) žije a působí na jedné z univerzit. Vzhledem k tomu, že je jeho analýza odborná a ucelená, redakce ji přenáší celou, bez úprav. (ZDE)

ZDE je text Milana Zeleného

Jak bublina vzhůru letí … tak balón letí bůhvíkam

Americká akciová burza vstoupila do oblasti mýdlových bublin, jejichž duhové hrátky jsou příjemným přeludem a sebeklamem pro mladé a nezkušené, ale i ty starší, kteří tak nějak zatím nestihli dospět. Tzv. kvantitativní uvolňování (QE – quantitative easing) je zcela netradiční monetární politika, kdy FED pumpuje do ekonomiky gigantické sumy elektronicky vytvářených peněz. Prostě: tiskne peníze. Cílem bylo zvýšit investice v soukromém sektoru a vrátit inflaci do potřebných hodnot. Mystérium je, proč takové sumy peněz nevedly ani po sedmi letech k přiblížení se žádnému z cílů? Absolutní magorium mysteriosus ale je, proč italský „Super Mario“ z ECB začíná s pseudomonetarismem ještě v r. 2015, tedy dlouho po všech neblahých zkušenostech s tiskem peněz v Japonsku a USA?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 5


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…