I proto se o to pokouší ve svém aktuálním komentáři, který poskytl ParlamentnímListům.cz, právě Milan Zelený. Jeho náhled na věc je o to zajímavější, že v USA dlouhé roky (poté, co tam v době normalizace emigroval) žije a působí na jedné z univerzit. Vzhledem k tomu, že je jeho analýza odborná a ucelená, redakce ji přenáší celou, bez úprav. (ZDE)
Jak bublina vzhůru letí … tak balón letí bůhvíkam
Americká akciová burza vstoupila do oblasti mýdlových bublin, jejichž duhové hrátky jsou příjemným přeludem a sebeklamem pro mladé a nezkušené, ale i ty starší, kteří tak nějak zatím nestihli dospět. Tzv. kvantitativní uvolňování (QE – quantitative easing) je zcela netradiční monetární politika, kdy FED pumpuje do ekonomiky gigantické sumy elektronicky vytvářených peněz. Prostě: tiskne peníze. Cílem bylo zvýšit investice v soukromém sektoru a vrátit inflaci do potřebných hodnot. Mystérium je, proč takové sumy peněz nevedly ani po sedmi letech k přiblížení se žádnému z cílů? Absolutní magorium mysteriosus ale je, proč italský „Super Mario“ z ECB začíná s pseudomonetarismem ještě v r. 2015, tedy dlouho po všech neblahých zkušenostech s tiskem peněz v Japonsku a USA?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová