Jako člen Evropské unie má Česká republika za povinnost provádět každoročně výběrové šetření o příjmech a životních podmínkách domácností. Jeho účelem je získávat reprezentativní údaje o příjmovém rozdělení jednotlivých typů domácností, údaje o způsobu, kvalitě a finanční náročnosti bydlení. Podle zjištění Eurostatu patříme mezi ty země sedmadvacítky EU, v nichž podíl výdajů na bydlení tvoří z celkové konečné spotřeby domácností největší podíl.
„V Česku v roce 2011 dosáhl podíl výdajů na bydlení z celkové konečné spotřeby domácností 26,5 procenta, což je v rámci Evropské unie poměrně vysoko nad průměrem, který činí 23,6 procenta,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Jaroslav Huk, analytik agentury STEM. Vyšší podíl než u nás vykazují pouze v Dánsku (29,1%), Finsku a Švédsku (shodně po 26,9 procenta).
Od roku 2000 si české domácnosti proti zemím EU pohoršily
České domácnosti podle zjištění Eurostatu mohou nejvíce závidět obyvatelům na Maltě, kde vynakládají na bydlení pouhých 13,2 procenta z celkové spotřeby domácností. Za Maltou následují Portugalsko (15,3 %), Kypr (18,6 %) a Slovinsko (19,4 %). Při srovnání s rokem 2000, kdy jsme ještě nebyli členem Evropské unie, je patrné, že si české domácnosti oproti evropské sedmadvacítce pohoršují.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník