I přes očekávané utkání českých hokejistů se švédskou reprezentací mluvili řečníci k plnému přednáškovému atriu. Moderátor semináře a poslanec Evropského parlamentu Ivo Strejček v úvodu zabrousil i k hlavnímu tématu posledních dní. Případ Davida Ratha totiž podle něho ukazuje, že jedno z úskalí sociálního státu, kterým je přerozdělování dotací, mají za následek to, že jsme svědky nošení peněz v krabicích od vína.
S příspěvkem jako první vystoupil Ladislav Tajovský z Katedry hospodářských dějin VŠE v Praze, který, jak už samotné jeho zaměření napovídá, mluvil také o historických souvislostech sociálního státu.
Lidé si neumí spořit na důchody, jsou hloupí
Jeho kořeny z hlediska modelu totiž dle Tajovského sahají až do devatenáctého století k německému „Železnému kancléři“ Otto von Bismarckovi, který prvky sociálního státu nezaváděl primárně z přesvědčení, ale aby vzal posilující socialistické straně vítr z plachet.
Tajovský se dotkl i problematiky penzijního systému. „Proč musí být státní penzijní systém? Protože jsou lidé, kteří by si sami neuspořili na stáří, jelikož jsou hloupí. Stejný případ je i povinná školní docházka, nošení helmy při jízdě na kole a podobně. Za deset let budou nařízeny helmy i pro chodce na chodníku, nebo bude doma nařízeno recyklovat odpad a budou namátkové kontroly… Jakkoli je to absurdní, dovedu si to představit,“ odhadoval naši budoucnost.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka