Se začátkem roku vešla v platnost i tolik diskutovaná penzijní reforma včetně spuštění jejího tzv. druhého pilíře. „Těžko v tuto chvíli odhadnout, jaký vývoj bude mít vztah veřejnosti k druhému pilíři penzijní reformy. Ale myslím si, že do velké míry to bude záležet na tom, jakým způsobem se bude vyvíjet vztah vládních stran k opozici,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Jan Bureš, hlavní ekonom ČSOB Poštovní spořitelna.
„Perspekivní klienty, kterým by se vyplatil vstup do druhého pilíře, pochopitelně odrazuje, když opozice se stávající penzijní reformou nesouhlasí a otevřeně hovoří o tom, že bude podnikat veškeré kroky proti ní. Proto si myslím, že pokud se zásadně nezmění politické klima v zemi, tak nelze očekávat pozitivnější vztah veřejnosti k druhému pilíři. Tím nechci říct, že nebudou lidé, kteří se tohoto projektu budou chtít zúčastnit, ale tenhle handicap v podobě politického pnutí je nutno brát v potaz,“ upozorňuje Jan Bureš.
Bude potřeba rychle zaplnit informační vakuum
Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek doufá, že se postoj veřejnosti k penzijní reformě změní, protože k panující skepsi není důvod. „Ta skepse vyplývá z toho, že druhý pilíř byl stanoven jako nepovinný, ale přitom já si myslím, že to je výhodou samotného produktu,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Pavel Sobíšek s tím, že teď bude zejména záležet na tom, jestli se rozjede nějaká přesvědčovací kampaň.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník