Euro, naše spása, zní z vlády. Jenže přišly mrzuté věci

09.04.2024 13:23 | Analýza

Většina stran ve vládě se staví pro přijetí eura, které by dle některých koaličních politiků mělo Česko přijmout i přes odpor české veřejnosti. Pro tento krok se staví například ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), jenž hlavní výhodu eura vidí v „posílení vazeb na Západ“. Jak je na tom ovšem euro po 25 letech existence z ekonomického pohledu? Náměstek ředitele sekce měnové České národní banky Luboš Komárek upozorňuje na silné zadlužení některých zemí v eurozóně či na to, že euro žádným „spasitelem“ není. Euro dle něj samo o sobě naši produktivitu nezvýší.

Euro, naše spása, zní z vlády. Jenže přišly mrzuté věci
Foto: FAEI.cz
Popisek: peníze, ilustrační foto

Ministr Dvořák, jenž na začátku roku způsobil nemalý rozruch ve vládní koalici svým jmenováním zmocněnce pro euro, se netají názorem, že by se euro mělo v Česku zavést i proti vůli voličů.

„Budeme-li se řídit tím, co chce, nebo nechce ulice, tak nejsme politici, ale čtenáři průzkumů. Tak já odmítám politiku dělat,“ komentoval na přelomu roku pro SeznamZprávy.cz průzkum, potvrzující, že se i nadále staví proti přijetí eura až 70 % veřejnosti.

„Veřejnost se s korunou ztotožňuje proto, že ji berou jako věc národní suverenity, takový je mainstream našeho uvažování. Ještě nikdo ale neřekl, jestli je vyšším národním zájmem tento symbol plus špatné ekonomické výsledky, anebo možnost být součástí velkého celku. Všechno, co se s eurem stane, na nás tak jako tak prudce dopadne, ať chceme, nebo ne, jen teď nemáme možnost účastnit se debat o tom, co se vlastně stát má,“ mínil ministr považující se za „eurohujera“.

Odborná ekonomická debata o přínosech a nákladech eura se dle něj může „vést donekonečna a na konci to vyjde plus minus nerozhodně“. „To zásadní rozhodnutí je politické a je zjevné, proč je potřeba ho udělat. Posílí se tím naše vazba na Západ a tím pádem se posílí i naše odolnost vůči Východu, ať už je tím myšleno Rusko, nebo Čína,“ vysvětlil Dvořák, proč Česko má přijmout euro. V ČT24 pak dodal, že přijetí eura považuje za závazek České republiky vůči Evropské unii.

Pro společnou evropskou měnu se také často vyjadřuje šéfka koaliční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, jež tvrdí, že by si Češi měli vzít příklad ze Slováků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ministru Dvořákovi bych připoměl,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusejipi , 09.04.2024 16:35:46
že to byla ulice, čili voliči, co ho dostali ke korýtku. A je to právě ta demokracie, která určuje, co mají politici pro občany dělat. Ministr nemá mandát dělat věci, které před volbami neměl v programu.

|  15 |  0

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…