Každý, kdo se chce veřejně vyjadřovat k politice, neměl by vynechávat problematiku peněz a měl by šířit povědomí, že někde, podobně jako je ideál svobodného obchodu, existuje také ideál svobodného bankovnictví, kde bude fungovat něco jiného než státní monopol na peníze. Také o tom hovořil profesor Josef Šíma, rektor vysoké školy Cevro institut, na besedě, kterou pořádali v olomouckém Jazz klubu Svobodní.
„Naše myšlení je sešněrované, co se týká peněz, měnové politiky i centrálního bankovnictví. Dám příklad. Když studujete ekonomii, tak se téměř na první hodině dozvíte, jak je dobrý svobodný obchod, že každé clo a překážka obchodu je překážkou v cestě k blahobytu,“ uvedl na začátek debaty Šíma. „Každý chápe, že ideálem by byl svět nikoli centralizovaný a plný politických překážek pohybu zboží, ale ideálem světa je svět bez hranic a bez politických překážek. Téměř všichni se na tom shodnou,“ dodal. V otázce peněz a bankovnictví se ale podle Šímy vlastně nedozvíme, jaký by byl ideální svět, kdyby nebyly zpolitizované peníze. „Pokud je pro nás svoboda hodnotou, i tady by měly vládnout trhy a svobodná rozhodnutí, jinými slovy, že by centrální banka vůbec nemusela být. Pak se na vás ale lidé podívají a řeknou si, že jde o extrémní myšlení,“ upozornil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá