Dvacet nezaměstnaných na jedno volné pracovní místo, taková je teď situace v Moravskoslezském kraji. Práci zde nemá přes osmdesát tisíc lidí. A přibydou k nim další. Těžební společnost OKD propustí do září 250 techniků a administrativních pracovníků. Počet pracovníků dodavatelských firem pak klesne zhruba o třetinu na 2 700. Jde o součást rozsáhlých úsporných opatření, která firma oznámila v květnu kvůli špatné ekonomické situaci.
Šéf OKD: Jediná šance na přežití? Snížit náklady
„Jde o bolestný, ale nezbytný krok. Vzhledem k cenám uhlí a dramatické situaci na světových trzích proděláváme na každé tuně, kterou vytěžíme. To je dlouhodobě neudržitelný stav. Jediná cesta, která nám dává šanci na přežití, je výrazné snížení nákladů a zároveň nastavení systémových změn v organizaci firmy, abychom byli schopni těžit efektivněji,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva OKD Ján Fabián.
Snižování počtu zaměstnanců souvisí s dříve avizovaným balíkem úsporných opatření, která by firmě měla jen letos přinést kolem 2,6 miliardy korun. Společnost počítá s omezením investic, sloučením managementu všech dolů a přestěhováním centrály firmy na důl Darkov nebo s odprodejem zásob energetického uhlí. Smluvním zaměstnancům už společnost snížila mzdy, chystá se prodat ostravskou firmu OKK Koksovny a jedná o prodeji dolu Paskov na Frýdeckomístecku. Důl Paskov zaměstnává 2 500 lidí a v případě, že se pro něj nenajde kupec, což se zatím nedaří, firma důl zavře. Pokud k tomu dojde, OKD ubezpečuje, že většina zaměstnanců Paskova bude převedena na jiné šachty.
Také v ocelárnách Evraz Vítkovice Steel, které jsou na tom s poptávkou po oceli podobně špatně jako OKD s uhlím, může dojít k propuštění. Tím pádem by se propouštělo i v mnoha dodavatelských firmách. Hrozí tak, že v Moravskoslezském kraji přijde o místo až několik tisíc lidí.
Keller: Lidé už nemají co ztratit, hrozí nepokoje
„Bude to postupovat jako lavina. Jestliže přijdou o práci stovky havířů, poklesne dále kupní síla, což se dotkne živnostníků a drobných podnikatelů. Budou se zavírat obchody a budou krachovat restaurace. Dotkne se to i neprůmyslových částí regionu. Je pěkné, když politici říkají, že místo hornictví se bude rozvíjet na severu Moravy turistika v Beskydech a Jeseníkách. Jenomže většinu turistů tady tvoří místní lidé, takže budou krachovat i ubytovací a stravovací kapacity na horách. Už je to přes dvacet let, kdy Ivan Sviták (filozof – pozn. red.) říkával: 'Nemůžeme se tvářit, že vyřešíme problémy Ostravska tím, že havíři přejdou do služeb a budou si navzájem prodávat limonádu',“ uvedl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz renomovaný sociolog Jan Keller.
Podle něj se toho příliš neudělalo ani pro rozvoj služeb. „Nastavěly se supermarkety, které vzaly práci síti drobných obchodů, ve kterých bylo zaměstnáno více lidí než v obřích samoobsluhách. Jednu dobu se mluvilo o tom, že z Ostravy se stane univerzitní badatelské centrum. Postavil se sice jeden obří počítač, to ale nic neřeší. V posledních letech výrazně sílí odliv mladých a vzdělaných lidí z regionu,“ doplnil Keller.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka