Tenhle obchod není ve středu zájmu českých nakupujících. Přece jen je od Krušnohoří i od Chebska vzdálen několik desítek kilometrů a zájemci o levné nákupy se v pohodě odbaví třeba v Plavně. A zajíždět do centra tohoto velkého okresního města, proslulého výrobou automobilů již ve třicátých letech minulého století, není úplně komfortní. Takže obchod je využíván především okolními obyvateli, i řadou uprchlíků, kteří jsou usazeni právě ve zdejších nedávno ještě opuštěných domech – a další na ně ještě čekají.
Kyselé pohledy na zelí
Uvádíme to proto, aby bylo jasné, že obchod není živ z české klientely. To vidíte i na obsluze u pokladen, kde nikdo česky nehovoří. Na rozdíl od bavorského, ale i saského příhraničí.
Po pracích prášcích člověka konsternuje další položka, zdánlivě banální – kysané a nakládané zelí. Velké sklo 1,39 eura, což je zhruba necelých 40 korun. U nás je povětšinou o sto procent výš! A to je po sezóně, kdy je sklizeno. Německé okurky jsou ještě levnější – něco málo přes 26 korun. U nás není náhoda, když narazíte na 50 nebo i 60 korun. Větší balení.
Nakládané zelí a okurky. Foto: Václav Fiala
Ve výprodeji je plechovkový Staropramen a Budvar. Prý se až tak moc nekupují, i když ležák v plechu z Českých Budějovic přijde v balení půl litru po čtyřech na necelou stovku. Tedy hezkých 25 korun za půl litru pěnivého moku.
Gambrinus z Plzně tady neznají. Stejný druh piva, tedy ležák Gambrinus, se vyrábí v průmyslovém pivovaru v bavorském Weidenu, a ten nemá s tím „plzeňským“ nic společného.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala