„V recesi nepadá cena energií jen hlupákům,“ prohlásil na adresu evropských zemí analytik Aleš Michl, když upozornil, že břidlice nebyla jako hlavní v energetické koncepci USA a nevyrostla na subvencích z daní. Revoluci s břidlicovým plynem ve Spojených státech a Kanadě odstartovaly malé a střední společnosti, nikoli ouřadové, řekl ParlamentnímListům.cz ekonom. „Takže to naše věčné čekání, až někdo nahoře něco rozhodne, čekání na to, až stát něco pěkně zadotuje, je postavené na hlavu,“ dodal Michl.
Dostavba Temelína se nevyplatí
„Až se sem začne plyn dovážet, nebo najdou-li se naleziště v Evropě, na Sibiři nebo v Číně, pak trh čeká něco podobného jako v USA. Pak racionalista zavelí, že ČEZ oddálí dostavbu Temelína, podobně jako se teď v USA oddalují jaderné projekty a masivně se investuje do plynu,“ poznamenal Michl. Uznává, že břidlicový plyn nenahradí všechny zdroje, i jeho cena může jít časem nahoru.
„Jádro je a bude dál důležité, ale teď se prostě dostavba Temelína nevyplatí. Pokud sledujeme myšlení našich politiků, pak ministr Kalousek je v tomhle rozumnější, přemýšlející, naopak premiérovi Nečasovi to zatím nedošlo,“ pochválil ministra financí Miroslava Kalouska, který se postavil proti dostavbě Temelína, na rozdíl od premiéra Petra Nečase.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová