Občanští demokraté, komunisté i Úsvit chtějí nechat rozhodnout občany v referendu. Velká část veřejnosti je však k tomuto kroku velmi rezervovaná, má strach z budoucnosti evropské měny i případného zdražení. Proto se ParlamentníListy.cz zeptaly ekonoma a finančního analytika, zda a kdy bychom měli společnou měnu přijmout a jestli je strach českých občanů oprávněný.
Češi vyjadřují obavy zejména z toho, že se eurozóna v důsledku dluhové krize rozpadne, nebo že z ní některé země vystoupí. Opravdu ještě takové riziko hrozí? Hlavní analytik a stratég společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka připouští, že hrozí. „Určitě ještě nemůžeme říci, že evropská dluhová krize už je úplně za námi. Ale na druhou stranu se v posledních dvou letech udělalo hodně práce, a myslím, že momentální situace je lepší, než si kdokoli z ekonomů a možná politiků dokázal představit v době, kdy na tom byly země, jako je Řecko, Španělsko nebo Itálie, nejhůř,“ řekl uznávaný odborník ParlamentnímListům.cz.
Ale ocenil, že na to, jak je Evropa tradičně nepružná a těžko se dohaduje na zásadních krocích, tentokrát je vývoj lepší, než by většina ekonomů čekala. „Ale rozhodně bych si netroufl říci, že už máme to nejhorší za sebou. Myslím si, že spousta problémů ještě přetrvává, hlavně co se týká nerovnosti mezi jednotlivými státy eurozóny, ale vůle, aby eurozóna zůstala pohromadě, je na politické úrovni tak silná, že v základním scénáři počítám s tím, že eurozóna zůstane pohromadě i v těch následujících letech,“ prohlásil optimisticky Marek Hatlapatka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová