Profesor, který je odborníkem na měnovou problematiku a koordinátorem pro zavedení eura v České republice, na začátek svého vystoupení před studenty uvedl: „Lidé mi často říkají: „Ty máš perfektní džob, to ti vydrží do důchodu.“ Tak uvidíme, jestli to tak bude. Objektivně se mi důchodový věk blíží, a že by měla vláda nějakou představu? Termín se vzdaluje nebo stagnuje. Uvidíme.“ Profesor Oldřich Dědek v letech 1999 až 2005 také zastával funkci viceguvernéra ČNB. Svou přednášku na ostravské univerzitě věnoval tématu Česká ekonomika a euro.
Dědek: Euro nemá velkou podporu veřejnosti a nikdo si to nechce u voličů rozházet
Od studentů se odborníkovi dostalo i ostřejších dotazů: „Co považujete za hlavní argumenty vlády při otálení se zavedením eura a co konkrétně děláte proto, abyste je vyvrátil?“ „Když vám řeknu, že proto nedělám nic, tak si možná řeknete, že je to moje ostuda. Není ale povinností koordinátora přesvědčovat vládu, aby euro zavedla. Každá vláda se zodpovídá voličům. Zavedení eura je politické rozhodnutí. Úlohou národního koordinátora je, aby, když už vláda termín zavede, vše dopadlo dobře,“ reagoval profesor Dědek s tím, že právě jeho úlohou je příprava veškerých technických kroků. „Jsem vytrénovaný z ČNB, abych se vyjadřoval jen k otázkám, ke kterým mám kompetence,“ dodal. Pak se vyjádřil i k tomu, proč vládá váhá. „Euro nemá velkou podporu veřejnosti a nikdo si to nechce u voličů rozházet. Na tom nikdo politické body neudělá, zvlášť, když se budou blížit volby,“ upozornil.
Žijeme v předsudcích a nedoceňujeme výhody eura?
V samotné přednášce profesor nejdřív vyjmenoval hlavní problémy zavedení eura. „Proč se bojíme eura? Jeho popularita není v naší zemi vysoká. Jsme na tom podobně jako Švédové a Britové, kde je asi poměr euroskeptiků a eurooptimistů podobný,“ uvedl Dědek. „Statistické průzkumy ale ukazují, že v těch zemích, kde euro už existuje a kde už s ním lidé mají zkušenosti, je podpora dvoutřetinová. Není to tím, že jen žijeme v předsudcích a nedoceňujeme potenciální výhody?“ položil řečnickou otázku koordinátor. „Bojíme se něčeho, co neexistuje,“ zdůraznil a pak se věnoval konkrétním výhradám.
Dědek: Rodí se fámy spojené s eurem, které jsou velmi silné
Nejrozšířenější obava je, že s eurem přijde zdražování. „Lidé začnou mít pocit, že se zvedají ceny,“ konstatoval Dědek. „Co je vysvětlením tohoto jevu? Například častým důvodem bylo to, že spotřebitelé mnohem větší subjektivní váhu přikládají tomu, když se nějaká běžně spotřebovávaná komodita zdraží, a z toho pak usuzují na celý spotřební koš,“ dodal. „Rodí se fámy spojené s eurem, které jsou velmi silné. Pokud se někde ceny zvedly, tak všechno se svalovalo na euro. Za všechno může euro. Přitom v době, kdy se zavádělo, například rostly ceny světových energií, euro oslabovalo vůči americkému dolaru. To jsou tlaky, které mají tendenci zvyšovat inflaci, ale se samotnou měnou a její podstatou příliš nesouvisejí,“ doplnil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá