Profesor Zelený: Česko bude dál chudnout. Tisk peněz pojede naplno, ČNB pomohla jen cizině

13.02.2014 11:14 | Zprávy

Peníze ve velkém se budou tisknout dál, a přesto budeme dál chudnout. Je třeba dodat, že podle mnohých ekonomů jde totiž o peníze umělé a přebytečné, takže nelze zcela úplně hovořit o dobré zprávě. Přesto i k nám v tomto týdnu ze zámoří přišla. To, jaké to může mít důsledky, pro svět, ale i pro nás, ParlamentnímListům.cz nastínil profesor ekonomie, který mimo jiné v USA také působí – Milan Zelený.

Profesor Zelený: Česko bude dál chudnout. Tisk peněz pojede naplno, ČNB pomohla jen cizině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Finanční krize začala v r. 2007 – je tomu tedy skoro již sedm let, co proti ní centrální banky v USA, EU a Japonsku zcela neúspěšně a zbytečně bojují. Používají k tomu dva triviální nástroje: snížení úrokových měr k nule a pumpování nových peněz do ekonomiky.

„A stále nic. Přitom míra vstřiku nových peněz činí jen v USA 85 miliard dolarů – měsíčně! Tyto úžasné částky však nejdou do nových investic, ale do burzovních spekulací: Bublina hodnoty papíru tak nutně na americké burze dosahuje historických rekordů. FED experiment je proto neortodoxní, bezprecedentní a hlavně: Pro reálnou ekonomiku výrazně neúčinný. Nejde již totiž o krizi, ale o dlouhodobou transformaci ekonomiky,“ shrnuje úvodem situaci profesor ekonomie Milan Zelený.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…