Skrytá hrozba miliard pro církve: Přijdou jiní. A mohou chtít opravdu hodně

13.06.2012 6:46 | Zprávy

Slovní souboj o církevní restituce nastal mezi ekonomickým expertem ČSSD Janem Mládkem a bývalým šéfem Fondu národního majetku Romanem Češkou. Mládek totiž poukázal nejen na úskalí restitucí, ale i hrozbu, že zákon v případě schválení otevře několik dalších restitučních kol.

Skrytá hrozba miliard pro církve: Přijdou jiní. A mohou chtít opravdu hodně
Foto: hns
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž

„Návrh Nečasovy vlády otevře několik dalších kol restitucí. Vládní představitelé se sice bijí v prsa, že zákon o restituci církevního majetku napravuje pouze křivdy způsobené mezi 25. únorem 1948 a 1. lednem 1990. To sice v zákoně je, ale zároveň jsou v něm zabudovány velké hrozby, že hranice 25. února 1948 bude prolomena,“ hrozí Mládek ve svém textu, který připravil společně se stranickým kolegou Lubomírem Zaorálkem.

Vyrovnání s církvemi je aktuálním bodem programu Poslanecké sněmovny. Zatímco vládní koalice by je ráda třeba i těsnou většinou prosadila, opozice již připravila speciální "obstrukční" opatření (Více ZDE)

Podle stínového ministra ČSSD se první hrozba připraveného návrhu vyrovnání skrývá v záborech církevního majetku provedeného podle zákona 142/1947 Sb. o revizi první pozemkové reformy a ta druhá v možnosti přezkoumání nedokončených správních řízení podle dekretů prezidenta Edvarda Beneše. „To by umožnilo například restituci majetku bývalého Řádu německých rytířů,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz Mládek.

Vše k tématu miliardy pro církve

Jako majitel zůstala zapsána katolická církev omylem

O co jde? Podle zmiňovaného zákona mohlo být katolické církvi zabráno do 25. února 1948 zhruba 80 tisíc hektarů zemědělské a lesní půdy. "Ten zábor byl dělaný tak, že byl původně ponechaný původnímu vlastníkovi, tedy katolické církvi, anebo nějaké její právnické osobě. Ovšem třeba poslanec Marek Benda z ODS se s tím ´nemaže´. Tvrdí třeba, že všechno, kde je zapsaná katolická církev jako vlastník k 25. únoru 1948, tak má být vráceno. A nechce respektovat ani to, že je tam také zapsáno, že už to církev ani nemá. Tohle je ale klíčové,“ zmínil dále pro ParlamentníListy.cz Mládek s tím, že verdikt o vyvlastnění byl přitom proveden na základě rozhodnutí demokraticky zvolených parlamentů za prezidentů Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 17


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…