„Na odborné kvality ministra může mít každý jiný názor, ale změny v resortu probíhaly poměrně frekventovaně. O tom ostatně svědčí, jak se často měnila DPH a další věci,“ odmítla slova novopečeného vicepremiéra a ministra financí. Chápe to spíš jako snahu Andreje Babiše vymezit se proti stávajícímu stylu řízení, protože je přesvědčen, že by resort měl být řízen jinak.
Částečně může stát řídit jako firmu
Majitel zemědělsko-potravinářsko-chemického impéria Agrofert znovu prohlásil, že chce ministerstvo řídit jako firmu. „To do určité míry může fungovat, když budeme přistupovat k příjmům a výdajům státního rozpočtu jako k příjmům a výdajům firmy. To dává smysl,“ souhlasí částečně s přístupem nového ministra ekonomka. Dosud se stát jako firma nechoval, vydával víc, než odpovídalo příjmům. „A když stát zjistil, že má velký dluh, snažil se zvýšit příjmy tak, že o sto šest zvedal daně, ačkoli z lidí už toho moc vyždímat nešlo. To je přístup, který by u firmy narazil a který by také nefungoval,“ vysvětlila Šichtařová. Firma se podle jejích slov řídí tak, že nejprve si její šéf musí zjistit, jaké má reálné možnosti, kolik je schopen při maximální snaze na trhu vydělat, a tomu musí přizpůsobit své výdaje. „To je logičtější a správnější přístup, jak přistupovat ke státním financím,“ říká ekonomka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová