Izrael se možná brzy stane první bezhotovostní ekonomikou světa. Speciální výbor, jenž řídí šéf kabinetu premiéra Netanjahua, navrhuje třífázový plán vedoucí k úplné eliminaci hotovostních transakcí v zemi. Je podle vás realizovatelný?
Čistě z hlediska dostupných technologií proveditelný jistě je. Otázka je, jak na to budou reagovat řadoví občané Izraele. Černý trh, jemuž je hotovost živou vodou, tam vytváří přes dvacet procent hrubého domácího produktu. Existuje možnost, že lidé, kteří z černého trhu tak či onak profitují, budou směňovat své elektronické šekely za měnu nějaké jiné země, která dosud hotovostní operace umožňuje. Z hlediska izraelské vlády by tedy zřejmě byl mnohem přijatelnější ten postup, kdy by na bezhotovostní platby přešly v jeden určitý okamžik – nebo alespoň v nějakém krátkém časovém rozmezí – všechny země, například v rámci nějaké mezinárodní dohody.
A taková dohoda dosažitelná je?
V současné době určitě ne. Například Japonsko, třetí největší ekonomika světa, je stále ve velké míře ekonomikou hotovostní. Ale vývoj v řadě zemí světa bezpochyby směřuje k tomu, že jednoho dne dosažitelná bude. Však se zamysleme nad tím, že takřka s jakoukoli novou technologií, která je v rámci platebních systémů uváděna, pozvolna a celkem nenápadně mizí starý, „hotovostní“ svět. Rozmach e-commerce, e-shopů a internetových platebních systémů, jako je PayPal, je určitě krokem k bezhotovostní ekonomice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík