„S oživením globální ekonomiky ožije i česká ekonomika,“ říká ekonom Vladimír Pikora. Ale ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník upozorňuje, že lepší situace hned tak nebude. „Mám pocit, že do doby, než se nová vláda ujme po volbách vesla, bude stav ekonomiky pořád dost depresivní, pořád dost negativní,“ řekl ParlamentnímListům.cz.
Změna přijde v příštím roce
Aby nově jmenovaná vláda vstoupila do fáze, kdy ekonomika aspoň trochu poroste, to by prý povolební vyjednávání musela trvat hodně dlouho. „Mám pocit, že recesi máme předplacenou do konce letošního roku. Ne recesi ve smyslu čtvrtletních poklesů nebo mezikvartálních poklesů, ale recesi z pohledu celkového čísla HDP pro rok 2013,“ konstatoval člen NERVu. Ale pak už se nový kabinet může těšit na pozitivní změnu, kterou bude nepochybně jako v minulosti vydávat za svůj úspěch.
V příštím roce totiž už ekonomové očekávají oživení. „Vláda tak bude moci uplatnit ty výzvy, které v nedávné minulosti adresovala minulé vládě ohledně prorůstových opatření. Myslím, že pro jejich uplatnění bude mít silný prostor,“ dodal Petr Zahradník. Má prý totiž pocit, že v rámci Evropy zůstane Česká republika mimo hlavní evropský proud, protože se Evropa, sice nijak skvostně, ale poměrně slušně z recese dostane. „Myslím, že v letošním roce lze očekávat pro Evropskou unii jako celek růst někde okolo 0,5 až jednoho procenta HDP, ale česká ekonomika bude s velmi vysokou mírou pravděpodobnosti pod nulou,“ prohlásil.
Bude dobré mobilizovat všechny zdroje
Ekonom Petr Zahradník je silným zastáncem toho, aby vláda pro prorůstová opatření ekonomiky mobilizovala všechny zdroje, které stát může nějakým způsobem ovlivnit, včetně zůstatků na účtech státních nebo polostátních firem, zlepšení čerpání evropských fondů, případně neškrtání v těch kapitolách státního rozpočtu, které mohou vést zásadním způsobem k oživení ekonomiky, což platí podle něj zejména pro dopravní infrastrukturu. „Na druhou stranu koncentrace prostředků je podmíněna tím, že se bude vědět, na jaký účel budou peníze vynaloženy.
Peníze musí být využity efektivně, jinak je lepší nedělat nic a čekat
„To znamená, aby došlo předem k propočtené strategii zaměřené na to, aby růst nebyl jen jednorázovým poptávkovým stimulem, který může krátkodobě pomoci, ale aby byl daleko významnější, daleko dlouhodobější,“ vysvětlil uznávaný ekonom. A to by měla být podmínka pro použití peněz. „Pokud tímto způsobem použity nebudou, bylo by lepší raději počkat na nějaké přirozené cyklické oživení hospodářství za cenu relativně nízkého zadlužení, relativně nízkého deficitu, protože si musíme přiznat, že právě mobilizace veřejných zdrojů může být na úkor nějakého navýšení deficitu,“ prohlásil. A když k tomu navýšení deficitu dojde, měli bychom si být jisti, že finanční prostředky půjdou směrem, který naší ekonomice pomůže. Pokud by to mělo oslovit projekty, které naší ekonomice nepomohou, tak by Petr Zahradník byl raději pro nižší deficit při stagnující ekonomice než podporovat takové typy projektů.
Necpat peníze na chod státu a spotřebu
Kam by tedy měly směřovat prorůstové peníze především a kam by naopak plynout neměly? Podle Petra Zahradníka určitě ne na provozní záležitosti nebo na administrativní chod státu. „Myslím, že tam už je peněz docela dost. V žádném případě by neměly prostředky téci na vytváření některých umělých, nových institucí, nových pracovních míst nebo na nějakou administrativní spotřebu,“ varuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová