Profesor ekonomie na jedné z amerických univerzit, Milan Zelený, přiznal, že i v USA znají před volbami podobné problémy s vybíráním mezi dvěma stejně špatnými alternativami - tedy takzvanou volbou menšího zla.
„V jedné reklamě nabídli volbu mezi odpornou tekutinou a psím žrádlem. Dospělí se snažili ‚volit‘ a vyhrálo to psí žrádlo. Malý chlapec jediný tu nechutnou volbu odmítl a dodal, že se mu nechce věřit, že tolik lidí může jíst psí žrádlo. To je pomatený svět, že? říká v té reklamě dospělý hlas. Ano, to je, odpovídá dítě. Někdy mám pocit, že v tom všichni lítáme stejně a dlabeme ‚psí žrádlo‘ globálně, ve jménu stranické demokracie,“ předeslal pro ParlamentníListy.cz Milan Zelený. Poté se ale zamyslel nad tím, co ho zaujalo na českých volbách a jejich výsledcích. Stranou jeho zájmu nezůstala ani situace v ČSSD.
Český apetit pro nechutné koalice je prý asi neukojitelný
„Výsledek voleb překvapivý nebyl, politické strany už dříve ztratily důvěru občanů jako instituce. Ti, kteří šli volit, museli stejně volit strany, poněvadž nic jiného nemáme, a tak nám jich tam zatím vniklo sedm. Naštěstí ekonomická situace v Česku není závislá na vládě či počtu stran. Každý ministr bude stejně poplatný nějaké straně, i když třeba jako nestraník. Vláda tedy sestavena být může, poněvadž český apetit pro nechutné koalice je zřejmě neukojitelný. Jenže pouze nezávislá odbornická vláda, s plnou a legitimní podporou občanů, může vládnout pro dobro všech, nejen politických minorit,“ uvedl dále profesor ekonomie a muž, který zvažoval svoji kandidaturu na prezidenta v historicky první přímé volbě hlavy státu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová