V Horní Dolní se také nikdy nebudou mít tak dobře jako v Praze
I když se původně zdálo, že je otázka několika desetiletí, než se Češi dostanou na stejnou úroveň jako naši západní sousedé, ekonom se obává, že se dostáváme do situace, že to není otázka ani nejbližších generací. „Vzdálili jsme se natolik, že nevidím důvod, proč bychom vlastně Německo dohnat měli,“ dodává. Ekonom poukazuje na skutečnost, že Německo nainvestovalo do střední Evropy tolik, že centrály českých podniků zůstanou v Německu. „Připomíná mi to situaci, jako kdybychom se ptali na to, kdy lidé v nějaké obci Horní Dolní někde v Krušných horách budou žít jako lidé v Praze. Vzhledem k tomu, že v Praze jsou centrály, budou tam vždycky vyšší mzdy, vyšší životní úroveň,“ uvedl příklad Vladimír Pikora, že stejně tak to bude s Německem a Českou republikou.
Česká ekonomika od roku 2008 stále ztrácela
Ještě před ekomickou krizí to vypadalo nadějněji. „Do roku 2008 jsme se přibližovali celkem výrazně, s hospodářskou krizí se to zastavilo. Poslední léta byla krizová. A i když krize skončila, ekonomika se pár kvartálů nadechla, stále jsme se ještě neotřepali, abychom dokázali dohánět západní Evropu,“ konstatuje ekonom. Ale nemůžeme se podle něj vymlouvat jen na krizi, která zasáhla velkou část světa, protože například Slováci se s tím poprali lépe. „U nich konvergence pokračovala i v tomto období. U nás ekonomika od roku 2008 neustále ztrácela, čemu jinému to počítat na vrub než špatné politice minulých vlád,“ kritizuje hospodářskou politiku Topolánkovy a Nečasovy vlády, která podle řady ekonomů velkými škrty a zvyšováním daní přiškrtila českou ekonomiku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová