Propad životní úrovně přitom musí očekávat i ti, kteří do důchodu právě vstoupili. Během následujících dvaceti let totiž budou od státu dostávat důchody nižší cca o 10 procent.
Nelze spoléhat jen na stát, bylo by to fatální
„Výsledky této studie jsou pádným argumentem na mezi Čechy stále nebezpečně rozšířené spoléhání se na stát. Ano, nějakou penzi od něj dostanou, ale na plnohodnotný život to v žádném případě stačit nebude,“ varuje Ondřej Schneider, výzkumník think tanku IDEA. Dnešní důchodový systém je pak nejvíce nevýhodný pro mladší generace – ty by do něj odvedly třikrát více, než by z něj získaly.
To významným způsobem zvyšuje výhodnost vstupu do II. pilíře penzijní reformy pro mnohem širší skupinu lidí, než se doposud předpokládalo. Zatímco poslední výpočty expertů jedné z nejvýznamnějších českých bank, která si studii nechala zpracovat (ČSOB) z počátku letošního roku hovořily o jeho výhodnosti pro cca 35 procent dospělé populace (odhad těch, kteří i vstoupí na úrovni 15 procent), při zohlednění pohledu CERGE-EI by se pohybovaly okolo 40 procent.
Druhý pilíř? Vhodný pro polovinu českých mužů
„Pokud bychom vycházeli ze studie CERGE-EI, vstup do druhého pilíře by se vyplatil až padesáti procentům mužů a třiceti procentům žen,“ upřesnil pro ParlamentníListy.cz Karel Svoboda, generální ředitel ČSOB Penzijního fondu Stabilita. I to totiž vyplynulo ze zmiňované studie, kterou pro ČSOB Penzijní fond Stabilita zpracoval think tank IDEA při akademickém pracovišti CERGE-EI.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová