Známý ekonom: Takhle můžete zachránit svůj majetek před krizí

06.05.2013 6:31 | Zprávy

Ekonom Pavel Kohout říká, že finanční krizi řeší mnohem úspěšněji v USA, zatímco evropští ministři financí vůbec netuší, jak fungují finanční trhy. Domnívá se, že dobrou investicí jsou nemovitosti, ne tak zlato či suroviny. Kdybychom chtěli vystoupit z EU, tak by nás za to podle něho Unie potrestala.

Známý ekonom: Takhle můžete zachránit svůj majetek před krizí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Jak hluboká a jak dlouhá bude podle vás ještě ekonomická krize? Existují nějaké pozitivní signály, že se krize řeší správným způsobem? Nebo ji politici v USA a EU pouze prohlubují?

Která ekonomická krize? Na světě je jich hned několik. Největší z nich je komplex bankovních krizí, krizí veřejných financí a kritických nerovnováh obchodní bilance. Tento soubor krizí nyní zatěžuje větší část eurozóny. Evropští politici nerozumějí v drtivé většině podstatě problémů, což pochopitelně vylučuje jejich řešení v jakékoli dohledné době.

Naproti tomu Spojené státy americké již svoji finanční krizi dávno vyřešily. Američtí politici jsou přece jen vyšší liga než Merkelová, Hollande nebo třeba Fico. Ve Washingtonu je běžné, že Secretary of Finance (přibližný ekvivalent ministra financí, ale není to totéž) bývá zkušený veterán s bohatou finanční praxí z Wall Street.

V Evropě bývá role ministra financí svěřována kariérním úředníkům, kteří netuší, jak finanční trhy vůbec fungují. Pokud tuší, zpravidla chybně. Mylně věří, že trhy jsou nepřítelem, kterého je třeba pokořit a zničit. Nic není dále od pravdy. Finanční trhy chtějí být s vládami zadobře, ovšem nemohou investovat do dluhopisů zemí, které dělají hlouposti.

Je možné, že když bude krize opravdu hluboká, poroste poptávka po zemědělské půdě, která zaručuje základní obživu?

Umím si představit, že inflace peněžní zásoby zvedne ceny majetkových investic. Už se to koneckonců děje na akciových trzích. Ale že by se civilizace tak rychle rozklížila, není možné. Kdyby se celá světová ekonomika totálně rozpadla, pak by ani nebyla nafta do traktorů a umělá hnojiva. A kdo by vyráběl ty traktory a hnojiva?

Není řešením investice do zlata, stříbra, pozemků, bytů, strategických surovin, tedy věcí, které mají hodnotu samy o sobě?

Do surovin lze investovat jen velmi obtížně. Pro běžného člověka to není schůdná cesta. Zkuste uložit své rodinné úspory do termínových kontraktů na ropu – anebo to raději nezkoušejte, přijdete o peníze. Tyto trhy nejsou pro amatéry.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Tvrdíte, jak odvádíte ve sněmovně dobrou práci

Ale co přesně jste vlastně za ty roky, co ve sněmovně jste prosadili? A jak chcete naložit s tím, že váš koaliční potenciál je mizivý, takže volit vás je podle mě volit jen poslance do počtu, co stejně nic nezmění. Viz třeba váš návrh na uzákonění referenda. Kolikrát jste ho ve sněmovně třeba v tomt...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…