„Prosazovali jsme, aby Věci veřejné vystoupily z vlády,“ vysvětluje důvody odchodu. Paradoxně se tak o pár týdnů později stalo. Mezi znalci zákulisí se však spíše spekulovalo o Kabátkových rozporech s poslancem a bývalým hejtmanem Petrem Skokanem, který je krajským lídrem VV.
Kabátek je také náměstkem ředitele Pozemkového fondu, kam ho jmenoval vlivný liberecký občanský demokrat Radim Zika. Ten v červnu pod tíhou různých skandálů z postu šéfa fondu odstoupil. Čelil například obvinění, že zaměstnal na Pozemkovém fondu za nadstandardních podmínek mladou přítelkyni hokejového reprezentačního trenéra Aloise Hadamczika. Kabátek však Ziku obhajuje. „Jeho skandály považuji za cílené, aby odešel z vedení fondu,“ domnívá se.
Od Evropských demokratů k Věcím veřejným a zase zpátky
U Evropských demokratů působí Bohuslav Kabátek od roku 1992. S bývalým ministrem zahraničí Josefem Zielencem a exprimátorem Prahy Janem Kaslem se podle svých slov podílel na jejich integraci se Sdružením nezávislých kandidátů. Dnes je jejich lídrem pro krajské volby v Libereckém kraji. Ale mezitím měl tříletou pauzu. „V roce 2009 jsem odešel s polovinou Evropských demokratů – například i se současnými ministry Kamilem Jankovským a Pavlem Dobešem – k Věcem veřejným,“ uvádí Kabátek. Ve VV vydržel tři roky, po hradecké konferenci strany z ní spolu s drtivou většinou libereckého klubu VV letos v květnu vystupuje. Důvodem nejsou skandály Víta Bárty, ale rozdílný pohled na další směřování Věcí veřejných. „Mysleli jsme si, že není dobře abychom byli součástí vládní koalice a je třeba z ní odejít,“ vysvětluje. Tento názor mezi VV tehdy nezískal většinovou podporu. Paradoxně ale o několik týdnů později Věci veřejné z vlády stejně odcházejí, i když její ministři v ní zůstávají a zakládají svoji platformu s názvem LIDEM.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban