Zdravotní stav prezidenta republiky se zlepšuje, volání části politického spektra o zbavení ústavních pravomocí však neustává. Ani po zveřejnění videa, ze kterého je patrné, že je hlava státu schopna vykonávat ústavní akty, dle ombudsmana Křečka není omezena v komunikaci a aktuálně rozhodla o odložení ceremoniálu předávání státních vyznamenání na 1. ledna 2022.
Nejprve se zastavme u počínání samotné Ústřední vojenské nemocnice, kde je prezident republiky od 10. října hospitalizován. Minulé pondělí ráno poskytla ÚVN informace o zdravotním stavu prezidenta předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Ten obsah dopisu ještě téhož dne přečetl na tiskové konferenci s tím, že hlavním sdělením byl údajný fakt, že Miloš Zeman v současné době není schopen vykonávat žádnou pracovní činnost.
ParlamentníListy.cz se ihned v pondělí dopoledne (přesně v 10:16 hodin) obrátily na tiskovou mluvčí nemocnice Jitku Zinke s dotazem, zda prezident Miloš Zeman souhlasil s poskytnutím informací o svém zdravotním stavu senátorům, jestli znal obsah dopisu ÚVN senátorům, respektive, zda souhlas s odesláním takového dopisu vyslovila prezidentova rodina.
Ani po osmi dnech redakce PL na uvedené dvě jednoduché otázky neobdržela od Ústřední vojenské nemocnice žádnou odpověď. Mluvčí Jitka Zinke pouze na základě několikáté urgence uprostřed minulého týdne vzkázala, že dotazy byly předány k zodpovězení právnímu oddělení nemocnice. Nakolik potřebuje ÚVN k zodpovězení jednoduchých otázek asistenci právníků, není jasné. Budeme-li uplynulý čas počítat v hodinách, k okamžiku vydání tohoto článku již právníci ÚVN zpracovávají odpovědi na naše otázky více než 185 hodin.
Dle řady analytiků v případě prezidentova onemocnění a snahy senátorů o zbavení ústavních pravomocí působí podivnou úlohu Česká televize a její publicistické pořady. Nedělní pořad 168 Nory Fridrichové ve své reportáži prezentoval hlavně několik pokusů o „nahánění” kancléře Vratislava Mynáře přímo u jeho pražského domu. Zapojil se i kněz a častý komentátor politického dění Tomáš Halík, známý dlouhodobý odpůrce Miloše Zemana. Do akce se v pondělí večer pustil i Marek Wollner se svými Reportéry ČT. Sdělení Hradu jsou podle něho v rozporu s tím, co vidíme v běžné realitě. Následná reportáž se věnovala především kritice nejbližších prezidentových spolupracovníků, že prý o stavu hlavy státu nedostatečně informují.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka