Bída, katastrofa, lži: Celý svět řeší představení Putina a Obamy. Zachytili jsme pro vás i to, co jiní přešli

29.09.2015 13:08 | Zprávy

Ruský prezident Putin pronesl očekáváný projev na obecné rozpravě 70. Valného shromáždění OSN v kontextu pokračující krize v Sýrii a neukončeného soupeření v postsovětském prostoru, které se na prvním místě týká Ukrajiny. Svůj projev před shromážděním přednesl také Putinův americký protějšek Barack Obama.

Bída, katastrofa, lži: Celý svět řeší představení Putina a Obamy. Zachytili jsme pro vás i to, co jiní přešli
Foto: KPR Hana Brožková
Popisek: Miloš Zeman a Lubomír Zaorálek v OSN

Ne příliš překvapivě byly oba projevy – ten Putinův i ten prezidenta Obamy – plné jinotajné, ale vzájemné a místy také tvrdé kritiky. Analýzu projevů obou lídrů, jejichž vztahy jsou v posledních dvou letech na bodu mrazu, připravila pro ParlamentníListy.cz Veronika Sušová-Salminen.

Projev Putina najdete ZDE

Projev Obamy najdete ZDE

Putin: Kritika „jediného centra nadvlády“

Putin je politik kontinuity, takže základní motivy jeho projevu odpovídaly tomu, co ruský prezident už opakoval při vícero příležitostech. V souladu s tezemi svého projevu v Mnichově v roce 2007 kritizoval i tentokrát na půdě OSN aroganci „jediného centra nadvlády“, která podle něj vedla k narušení principů mezinárodního práva i statusu OSN. Toto jednání bylo podle něj důsledkem konce studené války a konkrétněji potom odpovídalo svádivé představě o tom, že tento hegemon ví lépe než ostatní, co je pro svět nejlepší.

Obama: Amerika dostala lekci a nemůže světové problémy řešit sama

Americký kolega v projevu vyzdvihl pokrok, který OSN a mezinárodní systém na ní založený v posledních 70 letech dosáhly, i když připustil, že ideály, které měla organizace při svém založení ztělesňovat, se ne vždycky podařilo prosadit do praxe. Obama dále nicméně přiznal, že přes svoji ekonomickou a vojenskou sílu nemohou Spojené státy „vyřešit světové problémy samy“. „V Iráku se Spojené státy naučily lekci, že ani 100 tisíc statečných a moderně vyzbrojených vojáků a triliony dolarů z našeho rozpočtu nemohou cizí zemi dát stabilitu.“

Ruský prezident ve své řeči varoval před pokusy o oslabení legitimity OSN v souvislosti s kritikou její málo efektivní práce. Široký konsensus v rámci OSN by měl být platformou ke změnám organizace odpovídajícím současnosti. Nicméně Putin velmi jasně zdůraznil, že Rusko odmítá pokusy o zrušení práva veta v rámci Rady bezpečnosti, které navrhla asi 1/3 členských zemí, včetně například Ukrajiny. Nesoulad názorů a hledání kompromisu vidí Putin jako přirozenou součást rozhodování i existence OSN. Bez OSN upadne svět do chaosu, ve kterém bude panovat jenom právo silnějšího a egoismus.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veronika Sušová-Salminen

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…