Nutno říci, že sousední německý okres Cham patří společně s Tishenreuthem nedaleko Mariánských Lázní k nejvíce „promořeným“ regionům v Bavorsku. A svobodný stát Bavorsko zase vede neblahý prim v celé Spolkové republice Německo.
Chrchlá celé město
Už před měsícem řada klidí pracujících v Chamu a okolí poukazovala na to, že nové onemocnění koronavirem COVID-19 má v Chamu snad kdekdo. Každý druhý kašlal jak o život, „pčíkal“, ale nic se nedělo. Podle mnohých českých prodavaček i dalších zaměstnanců se na našince v rouškách dívali jako na Marťany a ještě donedávna prý tamní zaměstnavatelé požadovali, aby jakékoliv ochranné pomůcky Češi nepoužívali a nestrašili tím obyvatelstvo.
Bývalý voják a dnes majitel bezpečnostní služby Waldemar Janeček z Domažlic nadává za ostatní: „Pendleři sem přivezli obrovské množství toho svinstva. Protože se nejdříve zakázali, pak je ale vláda nepochopitelně pustila, a to zdravotnický personál, který pracuje v Německu a který je tam vlastně v první linii a nejohroženější. Tihle lidé každý den přejíždí hranice. Nechápu to,“ kroutí hlavou Janeček, kterého po jeho misích na Balkáně jen tak něco nezaskočí a nevystraší. „Ano, pracujete tam, tak máte možnost jet, ale zůstaňte si tam, dokud nebude čisto.“ Tady však pro někoho bohužel, pro jiného bohudík zasáhla nejvyšší diplomacie. Po oznámení striktního zákazu příjezdu zpět se našemu premiéru údajně ozvali jak kancléřka Angela Merkelová, tak rakouský kancléř Sebastian Kurz a tlačili na uvolnění velmi přísného režimu alespoň pro naše pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách. Hrozil totiž naprostý kolaps příhraničních regionů bez „zlatých českých ručiček“. Došlo to tak daleko, že saský předseda vlády nabídl ubytování zdarma i pro rodinné příslušníky, a ještě k tomu nějaké to euro za každý den, jen aby tam pracovníci zůstali.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Václav Fiala