Církevní restituce prý způsobí obrovské nebezpečí celému státu

25.08.2012 13:04 | Zprávy

Před hrozbami restitucí varoval před více než dvaceti lety současný prezident Václav Klaus. Na lámání chleba dojde ale teprve nyní. Navracení majetku církvím může ohrozit suverenitu českého státu.

Církevní restituce prý způsobí obrovské nebezpečí celému státu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace proti církevním restitucím na Václavském náměstí

Církevní restituce, aneb navracení majetku, který byl dříve církvi zabaven a převelen do područí státu, mají řadu příznivců, ale také mnoho odpůrců. Kromě spekulací o tom, kolik majetku se má církvi vlastně vrátit, se vynořují i obavy, že restituce vyvolají vlnu stížností občanů.

A to ne přímo na vracení majetku církvím, ale zejména související s majetkem, jenž byl zabrán i jim. Tuto vizi měl už v roce 1990 současný prezident Václav Klaus. Politolog Jiří Pehe ji dnes připomíná s tím, že právě v souvislosti s církevními restitucemi nabyla znovu na aktuálnosti.

SLEDUJEME téma: Miliardy pro církve

Klaus to věděl

„Stejně jako někteří další politici se Klaus také obával, že restituční zákony otevřou dveře k majetkovým nárokům ze strany těch, kteří byli vyvlastněni již před rokem 1948, a měl obavy z toho, že restituce, zejména složité právní spory s nimi spojené, zdrží proces privatizace,“ zamýšlí se Pehe v sobotním deníku Právo.

A rozhodně není sám, kdo podobné obavy sdílí.

"Také se toho bojím. Bojím se, že stížnosti budou podávat nejen ti, kdo o majetek přišli před rokem 1948, ale i ti, kteří oprávněně zažádali o restituce po roce 1992. Tam byla daleko jiná cenová relace náhrad než je použita nyní," řekl redakci Josef Šenfeld z KSČM.

Jeho spolustraník, Stanislav Grospič, vidí hrozbu podobně. "Nečasova vláda nese plnou politickou a právní odpovědnost. Na toto nebezpečí jsem poukazoval od samého počátku," uvedl pro ParlamentníListy.cz komunistický poslanec.V restitucích totiž vidí prolomení nejen roku 1948, ale i let 1945 a 1918.

Suverenita v ohrožení?

"Vidím tak nebezpečí zpochybnění právní suverenity dnešní České republiky. Druhou otázkou rovněž podstatnou je skutečný právní nárok církví a třetím je neopodstatněné vyvedení majetku státu a lidí do soukromých církevních institucí," dodal zákonodárce.

Stejně jako dle Klause a Peheho podle něho církevní restituce svým rozsahem vyvolají stížnosti ostatních restituentů, navíc z kapes všech daňových poplatníků, mnohých, kteří se ani na marasmu komunistického režimu nepodíleli. Podle Jiřího Peheho se navíc spustí lavina další majetkových nároků daleko před datem restituční tečky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jana Šulcová

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…