Zhruba po roce čeká Sněmovnu výběr dalších nových členů Rady České televize. Znalci prostředí z politických kuloárů dle našich zjištění očekávají tvrdý boj i špinavé kampaně. „Stát se může prakticky cokoliv,“ zaslechli jsme. Návrhy se jmény kandidátů bylo možné podávat do 10. března.
Následovat budou slyšení jednotlivých kandidátů před sněmovním volebním výborem, který výběr zúží na trojnásobek počtu uvolněných míst v Radě, což v tomto případě bude 12 jmen. Finální výběr poté vybere plénum Poslanecké sněmovny.
Slyšení před sněmovním volebním výborem budou probíhat pravě dnes, v úterý, a následně i celou středu. Celkově do Sněmovny od občanských spolků a dalších sdružení doputovaly návrhy s 56 jmény. Dle dosavadního plánu by následně ve čtvrtek měli členové volebního výboru provést první volbu a celému plénu Sněmovny předvybrat 12 kandidátů, z nichž vzejdou čtyři noví členové Rady ČT.
Při pohledu na seznam navržených kandidátů se tentokrát nekoná žádné překvapení a zjevně neobsahuje ani žádné jméno, které by mělo způsobit velký poprask, ať už na jakékoli části politického a mediálního spektra.
Navrženi jsou i někteří dosavadní radní, kterým končí mandát. Mezi nimi je například Daniel Váňa nebo Jiří Kratochvíl. Zájem o opětovné členství v Radě má i dramatik a režisér Vlastimil Venclík, který mandát radního vykonával v letech 2018–2020. Proniknout do kontrolního orgánu České televize se opakovaně pokouší mediální manažer a publicista Michal Klíma.
Členem Rady ČT by se chtěl stát někdejší senátor Martin Mejstřík, historik Petr Placák, novinářka Lída Rakušanová, ale také současná mediální hvězda a jedna z nových tváří vládního boje s covidem Petr Smejkal, hlavní epidemiolog pražského IKEM.
Jaká je těsně před slyšeními kandidátů a volbou v prvním kole ve Sněmovně nálada? Podle zjištění ParlamentníchListů.cz je většina zainteresovaných šokována tím, že se proti loňskému roku prakticky nic neděje.
„Situace je podstatně klidnější než v loňském roce. Téma asi i částečně překryla krize a celý dění kolem covidu, nicméně i přesto je to úplně jiné. Jsou tu jasně rozdělené dva názorové tábory, které spolu o kandidátech vzájemně nekomunikují, protože vědí, že se stejně neshodnou. Takže k dohadování dochází jen uvnitř těch dvou bloků,“ konstatuje zdroj redakce z Poslanecké sněmovny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka